Kolka niemowląt zastanawiasz się czy podać probiotyk? To dobry wybór ale uzależniony od tego…..
17989
post-template-default,single,single-post,postid-17989,single-format-standard,bridge-core-3.0.1,qodef-qi--no-touch,qi-addons-for-elementor-1.5.1,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1200,side_menu_slide_from_right,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-28.6,qode-theme-bridge,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.7.0,vc_responsive,elementor-default,elementor-kit-17645

Kolka niemowląt zastanawiasz się czy podać probiotyk? To dobry wybór ale uzależniony od tego…..

Kolka niemowląt zastanawiasz się czy podać probiotyk? To dobry wybór ale uzależniony od tego…..

Czy karmisz dziecko piersią czy nie.

Przynajmniej jeśli mówimy o niemowlęcym probiotykowym „kolkowym” pewniaku czyli Lactobacillus reuteri DSM17938.

Kolka = krzyki i grymaszenie, wie to każdy rodzic. Chciałoby się powiedzieć …szczęśliwi Ci, których kolki  pociech ominęły…  Niestety wielu rodziców stoi lub stanie przed wyzwaniem przetrwania tego okresu. I szukania realnie dobrych sposobów na przyniesienie dziecku ulgi.

Oczywiście od wieków mamy mniej lub bardziej sensowne metody „radzenia sobie” z problemem bolesnych kolek  – od naparów rumianku, ograniczeń w diecie karmiącej mamy – po farmaceutyki . Od paru lat „na tapecie” są bakterie probiotyczne.  Jedną z nich Lactobacillus reuteri DSM17938 , od lat typowana za pewnik. Czy słusznie?

Historycznie wygląda to tak, że Lactobacillus reuteri DSM17938 od wielu lat była typowana jako obiecująca w leczeniu kolki, ale sprzeczne wyniki badań uniemożliwiły osiągnięcie konsensusu co do tego, czy stosowanie tego probiotyku jest naprawdę skuteczne.

 

Wobec tego naukowcy dokonali metaanalizy danych dotyczących powiazania Lactobacillus reuteri DSM17938 z kolką niemowląt. W tym celu przeszukali wyniki badań zgromadzone w medycznych bazach danych, szukając  wyników randomizowanych badań klinicznych z użyciem Lactobacillus reuteri DSM17938.  Analizowano w jakim stopniu podanie bakterii skróciło czas płaczu niemowlęcia.

Warunkiem włączenia do analiz było to, że bakterie musiały być podawane niemowlętom doustnie.

Analiza danych ( 345 niemowląt -174 niemowląt dostawało probiotyk , 171 placebo) wykazała że grupa otrzymująca probiotyk płakała krócej !!! Dwukrotnie więcej dzieci z grupy probiotycznej płakało mniej po wdrożeniu podawania probiotyku!!. Co najważniejsze efekt stosowania probiotyku był bardzo wyraźny i mocny  u niemowląt karmionych piersią natomiast niezbyt wyraźny  u niemowląt karmionych mieszanką.

Autorzy wnioskują że L reuteri DSM17938 jest skuteczny i może być zalecany dla niemowląt z kolką karmionych piersią. Jego rola u niemowląt karmionych mlekiem modyfikowanym wymaga dalszych badań.

Pediatrics. 2018 Jan;141(1). pii: e20171811. doi: 10.1542/peds.2017-1811.

autor wpisu Ewa Stachowska

Foto:

Kelly Sikkema