Kiedy koronawirus zniknie? Czyli w prosty sposób o prewencji COVID 19.
18442
post-template-default,single,single-post,postid-18442,single-format-standard,bridge-core-3.0.1,qodef-qi--no-touch,qi-addons-for-elementor-1.5.1,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1200,side_menu_slide_from_right,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-28.6,qode-theme-bridge,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.7.0,vc_responsive,elementor-default,elementor-kit-17645

Kiedy koronawirus zniknie? Czyli w prosty sposób o prewencji COVID 19.

Kiedy koronawirus zniknie? Czyli w prosty sposób o prewencji COVID 19.

W tym wpisie znajdziesz  odpowiedzi na  często zadawane  pytania. Zostały opracowanie przez ekspertów Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) oraz badaczy zajmujących się COVID-19

Czy jedzenie czosnku może pomóc w zapobieganiu infekcji koronaawirusem?

Nie ma jednak żadnych dowodów z obecnej epidemii, że jedzenie czosnku uchroniło ludzi przed nowym koronaawirusem. Czosnek jest zdrowym warzywem, które może mieć pewne właściwości antybakteryjne. Jest jednak antysocjalne. Co w obecnych czasach jest jego zaletą. Mamy być w domu i trzymać się z daleka od innych osób.  Czosnek skutecznie pomoże w wytrwaniu.

Czy chińskie zioła mogą być skuteczne w zapobieganiu infekcji nowym koronawirusem?

Prawdopodobnie tak.  Mam przed sobą  pracę lekarzy z Chin opublikowaną w tzw. szybkim cyklu publikacji. Lekarze bazując na spostrzeżeniach z epidemii COVID 19 zauważyli, że niektóre zioła chińskie mogą być skuteczne w zapobieganiu infekcji w grupie osób wysokiego ryzyka. Są to zioła stosowane w medycynie chińskiej:  Radix astragali (Traganek, med. chin. Huangqi), Radix glycyrrhizae (Lukrecja, med. chin Gancao), Radix saposhnikoviae ( Saposznikownia rozłożysta, med. chin. Fangfeng), Rhizoma atractylodis macrocephalae  (Atraktylod czarny wielkogłowkowy, med. chin Baizhu), Lonicera japonica ( Wiciokrzew japoński med.chin. Jinyinhua),  Forsythiae Fructus  (Forsycja zwisła, Owoc med. Chin. Lian Qiao). Jednak autorzy zaznaczają, że nie ma żadnych prac badawczych ( co oczywiste), a ich obserwacje opierają się na doświadczeniach zdobytych podczas obserwacji pacjentów z  COVID 19.  Żeby polecać te zioła w prewencji nowego koronawirusa należy poczekać na wyniki badań prospektywnych.
Pamiętajmy, że używanie jakichkolwiek ziół  bez dostatecznej wiedzy z zakresu medycyny jest niewskazane. Mogą wchodzić w interakcje z lekami. Dlatego przed zastosowaniem ziół należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą a także  terapeutą / zielarzem  zajmującym się medycyną chińską.
Czy przymrozki i zimno mogą zabić koronaawirusa?

Nie ma takich przesłanek. Pamiętajmy, że wirus „ożywa” w nas,  a nasza temperatura ciała jest stała i bardzo komfortowa dla namnażania się wirusa – niezależnie od pogody nasze ciało ma ciepłotę od 36,5°C do 37°C. Dlatego nie liczmy na przymrozki. Najskuteczniejszym sposobem ochrony przed nowym koronawirusem jest częste mycie rąk wodą z mydłem. W ten sposób eliminujesz wirusy, które mogą znajdować się na twoich rękach i unikasz infekcji, które mogą się pojawić poprzez dotykanie oczu, ust i nosa.

Czy branie gorącej kąpieli  zmniejsza ryzyko infekcji koronawirusem? 

Branie gorącej kąpieli nie powstrzyma Cię przed złapaniem COVID-19. Myj ręce i nie dotykaj twarzy, ust i nosa.

Czy  koronaawirus może być przenoszony przez ugryzienia komarów?

Trudno powiedzieć. Do tej pory nie było żadnych informacji ani dowodów sugerujących, że nowy koronawirus może być przenoszony przez komary/meszki/inne insekty. Wiadomo natomiast, że rozprzestrzenia się przez kontakt z zakażoną osoba, podczas kaszlu lub kichania, poprzez kropelki śliny lub wydzielinę z nosa. Aby się chronić należy często myć ręce, o czym pisałam powyżej. Unikaj również bliskiego kontaktu z osobami, które kaszlą i kichają.

Czy używając suszarki do rąk mogę zabić nowego koronaawirusa?

Nie. Suszarki do rąk nie są skuteczne w zabijaniu wirusa 2019-nCoV. Aby uchronić się przed nowym koronaawirusem, należy często czyścić ręce (płynami na bazie alkoholu lub myć je wodą z mydłem). Po umyciu, należy je dokładnie osuszyć ręcznikiem ( najlepiej  papierowym)  lub zwykłym (ale często pranym).

Czy rozpylanie alkoholu lub płynów z chlorem (wybielaczem) na ciało może zabić nowego koronaawirusa?

Nie. To bardzo głupi pomysł. Spryskiwanie całego ciała alkoholem lub chlorem nie zabije wirusów, które już dostały się do organizmu. Spryskiwanie takimi substancjami może być szkodliwe dla odzieży lub błon śluzowych (np. oczu, ust). Pamiętaj, że zarówno alkohol, jak i chlor mogą być przydatne do dezynfekcji powierzchni, ale muszą być stosowane zgodnie z odpowiednimi zaleceniami.
Rozcieńcz zwykły wybielacz w proporcji 1 porcja wybielacza na 99 porcji wody i myj tym płynem podłogi, ubikację, umywalkę i kafelki.  I tylko to.

Czy antybiotyki są skuteczne w zapobieganiu i leczeniu nowego koronaawirusa?

Nowy koronaawirus (2019-nCoV) jest wirusem i dlatego antybiotyki nie powinny być stosowane jako środek zapobiegawczy lub leczniczy. Jednakże, jeśli pacjent jest hospitalizowany z powodu wirusa 2019-nCoV, może otrzymać antybiotyki, jeśli będą takie wskazania lekarskie

Na podstawie:
Photo by Jusdevoyage on Unsplash
https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019
Chin J Integr Med. 2020 Feb 17. doi: 10.1007/s11655-020-3192-6. [Epub ahead of print]
Can Chinese Medicine Be Used for Prevention of Corona Virus Disease 2019 (COVID-19)? A Review of Historical Classics, Research Evidence and Current Prevention Programs.