Już jednorazowa kuracja antybiotykiem może mieć bardzo zły wpływ na florę bakteryjną jelit
18808
post-template-default,single,single-post,postid-18808,single-format-standard,bridge-core-3.0.1,qodef-qi--no-touch,qi-addons-for-elementor-1.5.1,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1200,side_menu_slide_from_right,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-28.6,qode-theme-bridge,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.7.0,vc_responsive,elementor-default,elementor-kit-17645

Już jednorazowa kuracja antybiotykiem może mieć bardzo zły wpływ na florę bakteryjną jelit

Już jednorazowa kuracja antybiotykiem może mieć bardzo zły wpływ na florę bakteryjną jelit

Z poprzednich wpisów wiecie już jak ważna jest dla nas prawidłowa flora bakteryjna jelit. Dzisiaj chcemy przedstawić badanie przeprowadzone przez grupę holenderskich naukowców pokazujące jak ogromny wpływ na zaburzenie flory bakteryjnej ma jednorazowa kuracja popularnymi antybiotykami.

W walce z infekcją bakteryjną, w wielu przypadkach, antybiotyki stanowią konieczną metodę pozbycia się niebezpiecznych patogenów. Od lat wiemy, że przyjmowanie antybiotyku wiąże się nie tylko z walką z chorobotwórczymi drobnoustrojami, ale również powoduje wyniszczenie fizjologicznej, przyjaznej dla nas flory organizmu. Naukowcy z Uniwersytety w Amsterdamie przeprowadzili badanie, które polegało na sprawdzeniu skutków jednorazowej terapii najbardziej popularnych antybiotyków (cyplofloksacyny, klindamicyny, minocykliny, amoksycyliny). W projekcie wzięło udział 66 zdrowych uczestników, którzy w sposób losowy zostali przypisany do jednej z dwóch grup – grupy otrzymującej placebo lub grypy otrzymującej jeden z czterech antybiotyków. Naukowcy śledzili u wszystkich pacjentów rozwój flory bakteryjnej jamy ustnej i jelit przez 12 miesięcy od podania leku. Okazało się, że wszystkie rodzaje antybiotyków zmieniły florę bakteryjną jelit na kilka miesięcy po podaniu antybiotyku. Najbardziej inwazyjna okazała się jednak cyplofloksyna, po której zmiany były widocznej nawet po 12 miesiącach. Mikroorganizmy bytujące w jamie ustnej okazały się bardziej odporne na działanie antybiotyku, zmiany były widoczne do kilku tygodni po kuracji. W niektórych przypadkach zmiany flory jelitowej doprowadziła do zasiedlenia przez wyjątkowe patologiczne drobnoustroje, np. Clostridium difficile, która może powodować uszkodzenia i zapalenie jelit. Okazuje się więc, że antybiotyki mają wiele więcej skutków ubocznych niż możemy przeczytać na ulotce. 

Źródło: mBio, 2015. DOI: 10.1128/mBio.01693-15