Jaka dieta jest najskuteczniejsza, czyli jak chudnąć żeby schudnąć i utrzymać efekt ?
18181
post-template-default,single,single-post,postid-18181,single-format-standard,bridge-core-3.0.1,qodef-qi--no-touch,qi-addons-for-elementor-1.5.1,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1200,side_menu_slide_from_right,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-28.6,qode-theme-bridge,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.7.0,vc_responsive,elementor-default,elementor-kit-17645

Jaka dieta jest najskuteczniejsza, czyli jak chudnąć żeby schudnąć i utrzymać efekt ?

Jaka dieta jest najskuteczniejsza, czyli jak chudnąć żeby schudnąć i utrzymać efekt ?

W 2017 roku opublikowano wyniki badania klinicznego, które nie zostawia miejsca na wątpliwości. Zgodnie z wynikami najlepszą dietą jest…

Brak diety! Tak, to nie jest żart.

Badanie o którym chce napisać to  DIETFITS (Diet Intervention Examining the Factors Interacting with Treatment Success). To cenne badanie bowiem objęło swym zasięgiem długofalową  (roczną) obserwację ponad 600 odchudzających się osób. Badanie rozpoczęło 609 osób zdrowych ale z BMI wskazującym na nadwagę lub otyłość. Obserwacja pacjentów trwała rok i finalnie z badań „wykruszyło się” 128 ( 481 ukończyło badanie).

Co badano?

Przez pierwszy miesiąc wszyscy robili to co zwykle –naukowcy w tym czasie rozpoznawali dotychczasowe nawyki żywieniowe oraz typową aktywność fizyczną. Następnie, badanych podzielono na 2 grupy. W tych grupach pacjenci  przez następne osiem tygodni stosowali:

1.dietę o niskiej zawartości tłuszczu – w tej grupie całkowite spożycie tłuszczu nie przekraczało 20 gramów dziennie,

2. dietę niskowęglowodanową – w której całkowite spożycie węglowodanów zredukowano do 20 gramów dziennie.

Są to niewiarygodnie ograniczone ilości cukrów, biorąc pod uwagę, że baton Mars ma w swoim składzie 33 gramy a duże zielone jabłko to 18 g węglowodanów!

Pod uwagę brano także inne uwarunkowania np. czynniki genetyczne czy typ budowy ciała

Jakie uzyskano wyniki po roku badan?

Po pierwsze osoby na diecie szybko zadeklarowały że nie są w stanie jej kontynuować  i nie będą przestrzegać tak dużych restrykcji i ograniczeń. Wobec tego poproszono uczestników aby zmodyfikowali swoje diety „po swojemu” i powoli dodawali  tłuszczu  do diety ( w grupie ubogotłuszczowej)   lub węglowodany ( w grupie ubogowęglowodanowej), dopóki nie osiągną poziomu, który mogliby utrzymać na całe życie.

W obydwu grupach wprowadzono bardzo proste zasady żywienia, które miały być drogowskazami dla pacjentów

• spożywaj jak najwięcej warzyw

• wybieraj wysokiej jakości, pożywne produkty spożywcze i ograniczaj żywność wysoko przetworzoną

• samodzielnie przygotuj posiłki  w domu

• unikaj tłuszczów trans, dodanych cukrów i rafinowanych węglowodanów, takich jak mąka.

 

W tych prostych zaleceniach nie wymagano od uczestników  liczenia kalorii, natomiast zachęcano do uczestnictwa w darmowych zajęciach z dietetykami, psychologami , na których byli umacniani w swoich racjonalnych wyborach  i umacniani w postawie utrwalenia dobrych zasad żywienia po zakończeniu programu badawczego .

Kluczowym wsparciem była aktywność fizyczna –  czyli 150 minut umiarkowanej intensywności aerobowej aktywności fizycznej (2 godziny i 30 minut) każdego tygodnia”.

 

Jakie uzyskano wyniki?

Różnice między grupami były minimalne. Obie grupy ograniczyły kaloryczność o 500-600 kalorii  dziennie ( ograniczając tłuszcz lub węglowodany ),  obie  stracili taką samą średnią wagę (około 5 kg) w ciągu roku.

Czynniki genetyczne i fizyczne również nie spowodowały większych różnić w masie ciała choć ujawniły się różnice w metabolizmie lipidów –  stężenie lipoproteiny o niskiej gęstości ( LDL),  było znacząco niższe w grupie o niskiej zawartości tłuszczu, a stężenie lipoproteiny o dużej gęstości (HDL) był znacząco wyższe w grupie niskowęglowodanowej

Wnioski i konkluzje

Tylko prawdziwa i trwała zmiana nawyków żywienia a nie wprowadzona na jakiś czas dieta  przynosi prawdziwy i trwały efekt.

Sięganie na codzień po pełnowartościową żywność,  bogatą warzywa i  faktyczne unikanie żywności przetworzonej  – bogatej w białą  mąkę, proste  cukry, tłuszcze trans przyniesie dobry efekt dla KAZDEGO.

Do tego ruch wprowadzony konsekwentnie i dostosowany do minimalnych wymogów (150 minut umiarkowanej intensywności aerobowej).

I jeszcze jedno – uczestnicy   mieli dostęp do podstawowych porad behawioralnych mających na celu ograniczenie emocjonalnego jedzenia. Warto o swoich problemach porozmawiać – najlepiej ze specjalistą – to przełoży się na masę ciała.

autor wpisu

 

E Stachowska na podstwie

Contemp Clin Trials. 2017 Feb;53:151-161. doi: 10.1016/j.cct.2016.12.021. Epub 2016 Dec 24. oraz Which diet is best for long-term weight loss Monique Tello, MD, MPH Harvard Uniwersity Newsletter