Jak wspomagać systemy antyoksydacyjne naszego organizmu, czyli kilka słów na temat glutationu.
18211
post-template-default,single,single-post,postid-18211,single-format-standard,bridge-core-3.0.1,qodef-qi--no-touch,qi-addons-for-elementor-1.5.1,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1200,side_menu_slide_from_right,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-28.6,qode-theme-bridge,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.7.0,vc_responsive,elementor-default,elementor-kit-17645

Jak wspomagać systemy antyoksydacyjne naszego organizmu, czyli kilka słów na temat glutationu.

Jak wspomagać systemy antyoksydacyjne naszego organizmu, czyli kilka słów na temat glutationu.

Glutation odgrywa główną rolę w utrzymaniu równowagi oksydacyjnej każdej komórki. Zaburzenia w prawidłowym funkcjonowaniu glutationu mają ogromne konsekwencje dla naszego organizmu. Dzisiaj chcemy powiedzieć kilka słów o tym jak wspomóc ten ważny system antyoksydacyjny

Komórki naszego organizmu są w stanie syntetyzować glutation z aminokwasów, takich jak: glutaminian, cysteina oraz glicyna.

Działanie glutationu polega w głównej mierze na detoksykacji nadtlenku wodoru, nadtlenków organicznych i innych reaktywnych form tlenu, które mogą wyrządzić wiele szkód w strukturach komórkowych.

Dodatkowo, glutation ma zdolność do wiązania i neutralizacji niebezpiecznych jonów metali, niektórych leków, toksyn oraz pestycydów.

Tripeptyd ten pełni również bardzo ważną funkcję w przemianie białek, ponieważ zabezpiecza ich grupy –SH przez permanentnym utlenieniem i utratą funkcji biologicznej.

Najnowsze badania pokazują, że może mieć on jednak o wiele więcej funkcji niż się spodziewamy. Glutation występuje w organizmie w 2 formach – utlenionej oraz zredukowanej.

Aktywność biologiczna glutationu opiera się głównie na obecności formy zredukowanej, która w każdym momencie może przejść proces utlenienia i tym samym zneutralizować wolne rodniki, czy toksyny. Intensywny wysiłek fizyczny oraz wiele jednostek chorobowych powoduje obniżenie stężenia formy zredukowanej, co obniża wydajność procesów detoksykacji.

Prowadzonych jest wiele badań klinicznych, na temat suplementancji glutationu. Poczas rozważenia suplementacji należy pamiętać, że

glutation, nawet w formie zredukowanej, nie przechodzi przez błony komórkowe i nie będzie aktywny biologicznie. Formą, która powinna być suplementowa jest glutation zestryfikowany.

Taka postać metabolizuje się w komórkach do zredukowanej formy glutationu.  Zawsze należy sprawdzić skład przyjmowanego suplementu. Wiadomo, że utrzymanie odpowiedniego stężenia formy zredukowanej przynosi ogromne korzyści oraz wspomaga procesy leczenia. Należy jednak podkreślić, że zaczęto obserwować również negatywne skutki suplementacji, takie jak oporność na leki, np. w przypadku podawania chemioterapii. Produktem metabolizmu suplementu są również toksyczne alkohole, które w dużych ilościach mogą wywierać negatywny efekt.

Czy można zatem w naturalny sposób zwiększyć pulę zredukowanego glutationu?

Glutation utleniony może ponownie przejść w formę zredukowaną. Konwersja ta zachodzi zarówno dzięki przemianom enzymatycznych, jak również nieenzymatycznym. Procesy te zależą w głównej mierze od dostępności pełnowartościowego białka, selenu oraz witaminy B2. Wykazano również, że kwas alfa- liponowy pozwala w dużej mierze odbudować pulę zredukowanego glutationu.

Autor wpisu: mgr Dominika Maciejewska, biotechnolog medyczny

Źródło: Anna Bilska, Agata Kryczyk, Lidia Włodek. The different aspects of the biological role of glutathione. Postepy Hig Med Dosw. (online), 2007; 61: 438-453