Jak w ciągu 24 h pomogłam pacjentce uwolnić się od problemów jelitowych
20237
post-template-default,single,single-post,postid-20237,single-format-standard,bridge-core-3.0.1,qodef-qi--no-touch,qi-addons-for-elementor-1.5.1,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1200,side_menu_slide_from_right,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-28.6,qode-theme-bridge,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.7.0,vc_responsive,elementor-default,elementor-kit-17645

Jak w ciągu 24 h pomogłam pacjentce uwolnić się od problemów jelitowych

tytul

Jak w ciągu 24 h pomogłam pacjentce uwolnić się od problemów jelitowych

Dziś postanowiłam podzielić się z Państwem historią mojej pacjentki. Jest to opowieść z morałem, a mianowicie

  1. żeby nigdy nie ufać pacjentom, którzy przychodzą do gabinetu po diagnozie wystawionej przez dr Google .
  2. żeby pomyśleć o nałogowych zachowaniach pacjenta na początku wizyty – co pozwoli zaoszczędzić wszystkim czasu i pieniędzy.

Jak uspokoić jelito drażliwe czyli krótka historia zestresowanego jelita

Historia, o której chce opowiedzieć wydarzyła się parę miesięcy temu. Do gabinetu zgłosiła się młoda kobieta – pracownik jednej z bardziej wziętych kancelarii prawniczych. Pani Kasia –bardzo zadbana i pewna siebie kobieta uskarżała się na problem rujnujący Jej samopoczucie i samoocenę .

Naszą bohaterkę od wielu miesięcy regularnie dotykały dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Problem zaczął narastać od momentu gdy podjęła pracę w kancelarii. do uciążliwych wzdęć dołączyły się bóle brzucha i .biegunki. Co ciekawe – wzdęcia pojawiające się po wejściu do biura, szybko ustępowały po powrocie do domu – i późnym popołudniem i w weekendy problemy ustępowały i brzuch był płaski.

Szukając rozwiązania swoich problemów, pani Kasia „zdiagnozowała” u siebie (oczywiście przy pomocy dr Googla) zespół jelita drażliwego i zaburzenia osi mózg-jelito. Po obejrzeniu moich filmów na kanale YT
https://www.youtube.com/channel/UCIZ26nuDhpyVkcDA0kW7aDg
była tego niemalże na 100% pewna.

  Zespół zestresowanego jelita                              

Na ogół nie przyjmuję pacjenta bez diagnozy lekarskiej -dopiero komplet wyników i diagnoza postawiona przez   lekarza jest furtką do mojej pracy z pacjentem. Dlatego konsekwentnie, gdy do gabinetu przychodzi pacjent po samo diagnozie i mocnych rekomendacjach z internetu, nie podejmuję się pomocy do czasu gdy będzie wiadomo co pacjentowi dolega. Ale w tej historii od razu wyczułam co jest nie tak. Zastanowił mnie ten element „cudownych ozdrowień” po powrocie do domu. W sposób oczywisty dolegliwości wiązały się z pracą pacjentki. Pacjentka kładła to na karb spowodowanych przez stres zaburzeń jelitowych. Ale ja nie byłam wcale tego pewna. Bo osoby z zaburzeniami osi – przenoszą zaburzenia osiowe z pracy do domu. Nie spotkałam się z tym, że objawy jelitowe ustępują prawie do zera po przyjściu z pracy. Miałam rację – starannie wypytując się o sposób żywienia i …..przyzwyczajenia pacjentki ustaliłam, że przyczyną problemów pani Kasi była …. namiętność do żucia gumy!  Guma działała uspokajająco na panią Kasię, dlatego zaczynała ją żuć od razu po przyjściu do biura i robiła to praktycznie przez większą część dnia. A guma zawiera sorbiotol, który jest poliolem nasilającym fementację w jelitach. U osób z zaburzoną mikrobiotą produkty zawierające sorbiotol są wykluczone z diety w pierwszej fazie low FODMAP. Ale osób zdrowych,  sorbitol może dać objawy – wzdęcia, biegunki czy bólu brzucha. Sorbitol nasila napływ wody do światła jelita oraz powoduję zwiększenie produkcji gazów jelitowych stąd uporczywa wzdęcia. Jego źródłem są też produkty naturalne takie jak suszone śliwki (ponad 12 g/100 g), gruszki, czereśnie i brzoskwinie . Te produkty muszą być ograniczone w diecie osób zmagających się z problemami jelitowymi.

Bardzo ciekawy artykuł dotyczący podobnego problemu publikowano w 2019 w Can Fam Physician. W artykule opisano przypadek 59 letniej pacjentki, która od roku cierpiała na

bezkrwawa biegunkę z towarzyszącymi  skurczowymi bólami brzucha.

Lekarze szukali przyczyny dolegliwości wiążąc schorzenie z wcześniejszą antybiotykoterapią i lekami które stosowano w leczeniu glejaka u pacjentki. Prawda okazała się jednak bardziej trywialna – to nie antybiotyki czy chemioterapeutyki powodowały dolegliwości. Po wielu tygodniach badań zaobserwowano, że pacjentka zużywała dziennie 1 duże opakowanie gumy do żucia! Po jej odstawieniu biegunka i skurczowy ból brzucha ustąpiły całkowicie w ciągu 48 godzin i nie nawracały w ciągu 2 lat obserwacji.

Finał:

Kto czyta nie błądzi. Znałam pracę Liauw i Saibila – stąd pomysł żeby wypytać o żucie gumy wypytać od razu na pierwszej wizycie😉.

Wytłumaczyłam pani Kasi jak działa sorbitol i poprosiłam żeby przestała żuć gumę. Dolegliwości prawie całkiem ustąpiły po pierwszej dobie. Po kolejnym tygodniu „abstynencji” całość problemu ustąpiła. Pamiętajcie o tym, kiedy dr Google podpowie Wam „pewnika” pomyślcie ile w Waszej diecie jest substancji, które szybko fermentując dadzą objawy jelitowe. No i konieczne uważajcie na gumę do żucia – wcale nie jest tak zdrowa jak ją reklamują.

ps w książce Zespół jelita drażliwego dr M Gałęckiej znalazłam podobny opis przypadku. Jak widać historia nie jest wcale tak nietypowa jak nam się wydaje.

Sorbitol jest oznaczony jako dodatek do żywności symbolem  E-420.

Can Fam Physician . 2019 Aug;65(8):557-558. Sorbitol: Often forgotten cause of osmotic diarrhea
Samantha Liauw 1Fred Saibil 2