Jak przyrządzać posiłki dla osób leczonych radio i chemioterapią
18868
post-template-default,single,single-post,postid-18868,single-format-standard,bridge-core-3.0.1,qodef-qi--no-touch,qi-addons-for-elementor-1.5.1,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1200,side_menu_slide_from_right,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-28.6,qode-theme-bridge,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.7.0,vc_responsive,elementor-default,elementor-kit-17645

Jak przyrządzać posiłki dla osób leczonych radio i chemioterapią

Jak przyrządzać posiłki dla osób leczonych radio i chemioterapią

Problem nieodżywienia wśród pacjentów onkologicznych przyczynia się do dramatycznego wzrostu śmiertelności.

W 2014 zostały opracowane i wydane zalecenia dla specjalistów zajmujących się opieką nad pacjentem onkologicznym (http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24569913Ann Oncol. 2014 Aug;25(8):1492-9. doi: 10.1093/annonc/mdu085. Epub 2014 Feb 25). Zalecenia te obejmują też ścisłe wytyczne związane z żywieniem chorego.

Wiadomo, że terapie (chemio i radioterapia) są bardzo obciążające dla organizmu chorego, a ich zastosowanie wymaga od nas szczególnej dbałości o żywienie chorego tak, żeby masa ciała, a właściwie masa mięśni pacjenta nie uległa redukcji. Tymczasem wszystko sprzęga się przeciwko pacjentowi. Pojawiają się zaburzenia łaknienia (brak apetytu, suchość w ustach), grzybice (jamy ustnej, przełyku), nudności, wymioty. W związku z tym osoba leczona musi być pod troskliwą opieką żywieniową. Nie możemy dopuścić do tego, żeby chory nie jadł. To wymaga od nas trochę zabiegów, ale można tak dobrać konsystencje i skład posiłków, by chory był w stanie je zaakceptować.

Musimy pamiętać o 3 aspektach podczas chemio i radioterapii. Są to:

1. Odpowiednio wysoka podaż kalorii i białka w żywności pacjenta onkologicznego. Cel – zatrzymanie drastycznych spadków wagi. Mały ubytek masy mięśni to szansa na dłuższe przeżycie. To tani i ważny aspekt leczenia żywieniowego. Niestety na wielu oddziałach onkologicznych leczenie żywieniowe jest całkowicie pomijane, pamiętajmy o tym!

Utrzymanie masy ciała podczas leczenia + brak ubytku masy mięśni = większa szansa na przeżycie!

2. Utrzymanie takiego wysiłku fizycznego podczas leczenia, by zatrzymać degradację mięśni.

3. Zmniejszenie procesu zapalnego.

Jakie białko polecamy dla pacjenta onkologicznego? Wysokiej jakości (jaja, nabiał, mięso, fermentowane produkty z roślin strączkowych), łatwostrawne, ugotowane, rozdrobione. Pamiętajmy, że pacjenci często zgłaszają problem z nietolerancją laktozy, wobec czego nie należy zmuszać chorych do picia mleka. Zdecydowanie lepsze są produkty fermentowane z dobrej jakości mleka. Najlepsze jest mleko kozie oraz serwatka kozia.

Ilość białka – zawartość białka musi być dobrana do stopnia hiperkatabolizmu, a to z kolei wylicza się w oparciu o rzeczywisty obrót metaboliczny białka u pacjenta i powinno być oszacowane przez dietetyka klinicznego lub lekarza.

Jak przygotować potrawy, o czym musimy pamiętać? Osoby dostające terapie radzą sobie gorzej z infekcjami. Trzeba w odpowiedni sposób przygotowywać pokarmy, by nie doprowadzić do zatrucia. Jak? Proszę spojrzeć poniżej.

 

 

Unikaj Zastosuj
mięso, nabiał surowe, lekko ściete, wędzone na zimno

 

ugotowane, pieczone
 mleko

jaja

 

 warzywa

 

sery 

 

parówki

 

kiełki

 

niepasteryzowane, surowe

surowe

nieodpowiednio umyte z przemysłowych upraw

pleśniowe z niepasteryzowanego mleka

na zimno, podgrzane w mirofali

surowe

pasteryzowane, ugotowane

ugotowane ze „sciętym” żółtkiem

umyte bardzo starannie, z upraw nieprzemysłowych

sery przetworzone z pasterowanego mleka

ugotowane w 74 stopniach C, ugotowane na parze

ugotowane