28 lis Jak poradzić sobie z niedokrwistością wynikającą z niedoboru żelaza, będąc na diecie bezglutenowej?
Niedokrwistość z niedoboru żelaza to typowa manifestacja celiakii wśród sportowców i kobiet z celiakią, a także z nieceliakalną nadwrażliwością na gluten. Przyczyną jest zmniejszenie powierzchni chłonnej jelita na skutek niszczycielskiego działania glutenu. Jak sobie z tym poradzić za pomocą żywności?
Po pierwsze sięgamy po organiczną, świeżą żywność bogatą w żelazo. Najlepiej wchłania się żelazo hemowe (pochodzenia zwierzęcego), gorzej roślinne. Pamiętać należy, że żelazo roślinne do wchłonięcia wymaga zwiększonej podaży witaminy C.
Źródłami żelaza hemowego są: wołowina, wieprzowina, drób, ryby, żółtka jaj.
Na co należy uważać, decydując się na uzupełnienie żelaza ze źródeł hemowych? Na nadwrażliwość na jaja i drób. Warto sprawdzić ją za pomocą testów na nadwrażliwość pokarmową (sprawdzamy w krwi specyficzne przeciwciała IgG lub IgA, skierowane przeciw określonym produktom).
Źródłami żelaza niehemowego (trochę gorsza wchłanialność niż hemowego, do wchłaniania wymagana jest wit.C) są: kasze – gryczana amarantus; pestki i orzechy – dynia, sezam, migdały, orzechy laskowe; niektóre warzywa – brokuł, szpinak, groszek zielony, brukselka; suszone owoce – morele, śliwki, rodzynki; warzywa – koper, natka pietruszki, rośliny strączkowe.
Na co należy uważać, decydując się na uzupełnienie żelaza ze źródeł niehemowych?
Trzeba poprawiać wchłanianie za pomocą dobrych źródeł witaminy C. Są to: owoce – porzeczki (czarna), truskawki, kiwi, pomarańcze; warzywa – papryka, kapusta, kalafior, brukselka.
Ważne! Niektóre aminokwasy obecne w mięsie zwiększają wchłanialność witaminy C.
Bardzo ważne! wchłanianie żelaza ograniczają :
– fityniany, obecne w roślinach strączkowych i ziarnach zbóż;
– kwas szczawiowy, obecny w szpinaku i szczawiu, oraz rabarbarze;
– nadmiar błonnika pokarmowego.
Żródło: „Celiakia i dieta bezglutenowa”