Jak patologicznie zmienione jelita zmieniają funkcjonowanie mózgu. Typowe symptomy.
18766
post-template-default,single,single-post,postid-18766,single-format-standard,bridge-core-3.0.1,qodef-qi--no-touch,qi-addons-for-elementor-1.5.1,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1200,side_menu_slide_from_right,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-28.6,qode-theme-bridge,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.7.0,vc_responsive,elementor-default,elementor-kit-17645

Jak patologicznie zmienione jelita zmieniają funkcjonowanie mózgu. Typowe symptomy.

Jak patologicznie zmienione jelita zmieniają funkcjonowanie mózgu. Typowe symptomy.

Są takie osoby które reagują na stres (np. zawody czy egzamin) biegunką. Jeszcze do niedawna sądzono, że jest to reakcja sterowana i wywołana przez mózg. Lecz dziś wiadomo, że odpowiedzi na to  pytanie trzeba szukać w jelitach. Bo tam znajduje się „alternatywne centrum dowodzenia”,  które wraz z mózgiem steruje wieloma funkcjami organizmu. Także naszym zachowaniem i emocjami. Jeśli nasze jelita nie pracują prawidłowo – nasz mózg szybko traci swoją równowagę. Jak to odczuwamy?

W jelitach znajduje się potężnie rozbudowany układ nerwowy- jelitowy układ nerwowy. Jest to struktura stanowiąca część obwodowego układu nerwowego. Policzono że w jelitach znajduje się około 100 mln. neuronów.  Jest to więc skomplikowana struktura która neuronalna, która jest  w stanie pozyskiwać, przetwarzać i przesyłać do mózgu szereg informacji dotyczących informacji związanych z przyjmowaniem pożywienia.

Jelitowy układ nerwowy jest dosyć niezależny – może działać i sterować autonomicznie . stanowiąc „niezależną” instytucje w nerwowej strukturze naszego organizmu, niezależną siedzibę integracji i przetwarzania neuronalnego.  Dlatego obszar jamy brzusznej należy do stref ciała ludzkiego w których często pojawiają się psychosomatozy.

Co powinno nas zaniepokoić i wskazuje,  że zaburzenia zachowania mogą być związane z nieprawidłową funkcją jelit :

  1. niestabilność emocjonalna
  2. narastająca nerwowość (często objawia się jako neurozy)
  3. bolesność – jednoczesne bóle głowy i dolegliwości jelitowo – żołądkowe
  4. częste odczuwanie strachu i złości
  5. szybka reakcja na stres, przedłużające się „wychodzenie ze stresu”

 

warto poczytać Nutr Rev. 2015 Aug;73 Suppl 1:28-31.