Jak myć warzywa i owoce by pozbyć się jak największej ilości pestycydów.
18531
post-template-default,single,single-post,postid-18531,single-format-standard,bridge-core-3.0.1,qodef-qi--no-touch,qi-addons-for-elementor-1.5.1,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1200,side_menu_slide_from_right,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-28.6,qode-theme-bridge,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.7.0,vc_responsive,elementor-default,elementor-kit-17645

Jak myć warzywa i owoce by pozbyć się jak największej ilości pestycydów.

Jak myć warzywa i owoce by pozbyć się jak największej ilości pestycydów.

Dobre pytanie prawda? w końcu każdy z nas chciałby zjadać pyszne i wolne od środków ochrony roślin warzywa i owoce. Ale …jak się ich pozbyć i czy w ogóle jest to możliwe? Zobaczmy co na to mówi nauka.

Mam przed sobą dosyć starą publikację  ( z 2009 roku), która w bardzo przekrojowy sposób omawia w jaki sposób można ‘pozbywać” się pestycydów z żywności. Spójrzmy na mycie.

Zwykłe mycie jabłek pozwala na redukcję związków organicznych fosforanu (Phosalone) od 30-50%.

Wynik dosyć mało zadowalający, Ustalono, że  skuteczność mycia zależy od 4 czynników: od tego która część rośliny ma być „odmywana” od pestycydów,  po drugie ile czasu minęło od oprysków, po trzecie czy pestycyd dobrze rozpuszcza się w wodzie, wreszcie od temperatury wody którą używamy do mycia. Skuteczność mycia może być  poprawiona poprzez użycie detergentu .

Spójrzmy co się będzie działo jeśli użyjemy wody zakwaszonej ?

W doświadczeniach badano jak użycie tak przygotowanej wody pomoże w pozbyciu się pestycydów ( HCB, Lindane, DDt i innych )z jabłek i pomidorów.  Okazało się że ten prosty zabieg zwiększył skuteczność mycia usuwając część związków niemal w 100% ( np. Pirimiphosmethyl o 93.7%).

Czy użycie soli kuchennej do mycia jest dobrym pomysłem?

Bardzo dobrym – już  10 % roztwór NaCL ( 10 g soli kuchennej w 100 ml wody)pozwala pozbyć się  HCB o 42.9%, Lindanu o  46.1; p,p-DDT o 27.2 %; Dimethoatu o  90.8%; Profenofos o  82.4% a Pirimiphosmethyl o 91.4%
Co jeśli myjemy warzywa i owoce pod bieżącą wodą?

To najmniej skuteczny sposób na pozbycie się zanieczyszczeń – większość pozostaje na swoim miejscu.!

I tak:  lindane  jest zmywany tylko o 15.3 %; p,p-DDT o 9.17%; Dimethoate o niecałe 18.8% ; Profenofos  o 22.7% a Pirimiphosmethyl o
16.2%

No cóż czyli mycie tylko pod bieżącą wodą nie daje dobrego efektu. Po tym zabiegu należy zanurzyć warzywa i owoce w kąpieli wody z solą lub wodą z octem. To  ma sens. Także naukowy.

 

Food processing a tool to pesticide residue dissipation – A review
Food Research International 42 (2009) 26–40