Jak choroby dziąseł mogą wpływać na zmiany funkcjonowania mózgu
18677
post-template-default,single,single-post,postid-18677,single-format-standard,bridge-core-3.0.1,qodef-qi--no-touch,qi-addons-for-elementor-1.5.1,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1200,side_menu_slide_from_right,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-28.6,qode-theme-bridge,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.7.0,vc_responsive,elementor-default,elementor-kit-17645

Jak choroby dziąseł mogą wpływać na zmiany funkcjonowania mózgu

Jak choroby dziąseł mogą wpływać na zmiany funkcjonowania mózgu

Nie jesteśmy tą częścią Europy gdzie przesadnie dba się o zęby i przyzębie. W ostatnim artykule pisałam jak bardzo negatywnie może to wpływać na nasz układ krążenia. Ale czy zdają sobie Państwo sprawę z tego, że nie leczone dziąsła (tzw. „kieszonki”) mogą prowadzić do poważnych schorzeń mózgu? Czy bardzo poważnej dysbiozy? Lektura obowiązkowa – choć dla osób o mocnych nerwach

Jednym z najbardziej agresywnych gatunków bakterii jest żyjąca w naszych jamach ustnych Porphyromonas gingivalis.  Nie jest to bynajmniej niewiniątko- kiedy zaniedbujemy higieny jamy ustnej rozrastający się film bakteryjny sprzyja kolonizacji tą bakterią dosłownie wszystkich obszarów ciała. W ciągu minut Porphyromonas gingivalis,  dostaje się wraz z krążeniem do kluczowych narządów prowadząc tam do zapalenia, i w konsekwencji do uszkodzenia tkanki (np. mięśnia sercowego). Te same bakterie aktywując układ immunologiczny prowadzą także do uszkodzenia struktury dziąseł co u większości z nas przejawia się powstaniem zapalnych,  bolesnych kieszonek.

Oliwy do ognia dolewa nasz układ immunologiczny, który radząc sobie z inwazją bakterii, działa metodą  „na rympała”. Zwołuje do miejsca zapalenia komórki odpornościowe – neutrofile, które unieszkodliwiają  bakterie „wylewając” na nie koktajl zabójczych „chemikaliów”. Oczywiście te chemikalia są zabójcze zarówno dla mikrobów jak i  dla tkanki przyzębia. W ten sposób aktywacja neutrofili prowadzi w krótkim czasie do poważnego uszkodzenia dziąseł, które coraz bardziej bolą i krwawią.

Masz kieszonki? Raczej nie tylko. Zwykle masz kieszonki + postępującą niewydolnością mięśnia sercowego

Taki stan (zapalenie dziąsła) zwykle jest już skojarzony z ogólnoustrojowym alertem całego organizmu.- bolące dziąsła to tylko widoczny objaw destrukcji innych narządów. U wielu osób z takim problemem można zmierzyć w krwi zwiększone stężenia białka C reaktywnego, które jest markerem pogłębiającego się uszkodzenia mięśnia sercowego i tętnic!

Chore przyzębie  – może wpływać negatywnie na rozwój płodu?   

W Rev. Immuno. w 2015 ukazała się praca która podsumowująca, gdzie  bakterie przyzębia działają  szybko – wywołując ostry stan zapalny, a gdzie działają w białych rękawicach – prowadząc do powolnego rozwoju chorób. Przyjrzyjmy się:

Bakterie z przyzębia dostając się do krwioobiegu prowadzą do :

  1. promocji procesu miażdżycowego  (proces wolny)
  2. promocji zapalenia  systemowego – np. wątroby (proces wolny)
  3. uszkodzenie watroby pogłębia uszkodzienie mięsnia sercowego (proces szybki)
  4. połykając ślinę wprowadzamy patogeny do jelit co prowadzi do dysbiozy i uwalniania patogenów z jelit do krwi – a to pogłębia zapalnie systemowe i przyspiesza uszkodzenie wątroby ( proces szybki)
  5. bakterie przyzębia przedostają się przez barierę łożyskowa do płodu prowadząc do przedwczesnego porodu, niskiej masy urodzeniowej płodu , stanu przedrzucawkowego

Bakterie przyzębia mogą być jedną z przyczyn choroby Alzheimera

Wiemy że na tą chorobę zapadaj częściej osoby predysponowane genetycznie (nosiciele wariantu 4 APOE)

Ale na świecie mnóstwo osób choruje na tą chorobę nie mając tej fatalnej mutacji. Są mocne dowody na to, że jedną z przyczyn może być działanie innych bakterii mających swoje źródło w jamie ustnej Treponema denticola,

Te bakterie wędrując wzdłuż nerwów dostają się do mózgowia gdzie prawdopodobnie biorą udział w aktywnym uszkadzaniu komórek nerwowych prowadząc do rozwoju Alzheimera

Wspaniałe badania opublikowane w 2015 roku w Journal of Periodontal Research, re badania pokazały ze osoby z chorobą Alzheimera często cierpią na bardzo poważne infekcje przyzębia (trudne do leczenia). Inna badana opublikowane w POLSONE są jeszcze bardziej wstrząsające. Obserwowano przez pół roku 59 osób z pierwszymi objawami choroby Alzheimera – u tych pacjentów, którzy mieli zaawansowane zmiany przyzębia – rozwój choroby był sześciokrotnie szybszy niż u osób ze zdrowymi dziąsłami.

źródła

G. Hajishengallis. Periodontitis: from microbial immune subversion to systemic inflammation. Nature Reviews Immunology. Vol. 15, January 2015, p. 30. doi: 10.1038/nri3785.

D.S. Michaud et al. Periodontal disease and risk of all cancers among male never smokers: an updated analysis of the Health Professionals Follow-up Study. Annals of Oncology. Published online January 24, 2016. doi: 10.1093/annonc/mdw028.

S. Poole et al. Active Invasion of Porphyromonas gingivalis and Infection-Induced Complement Activation in ApoE Mice Brains.Journal of Alzheimer’s Disease. Vol. 43, January 2015, p. 67. doi: 10.3233/JAD-140315.

W.S. Borgnakke et al. Effect of periodontal disease on diabetes: systematic review of epidemiologic observational evidence.Journal of Periodontal Disease. Vol 84, April 2013, p. S135. doi: 10.1902/jop.2013.1340013.

LAURA BEIL Gum disease opens up the body to a host of infections