Słyszeliście na pewno, że jedzenie marchewki poprawia wygląd naszej skóry, ponieważ warzywo to jest bogate w witaminę A. Czy faktycznie tak jest?Witamina A, zwana również retinolem, znajduje się w główniej mierze w produktach spożywczych pochodzenia zwierzęcego, takich jak: wątroba, masło, mleko, żółtko jaja. Substancja ta stanowi bardzo ważny element naszej diety, ponieważ odpowiada za poprawne działanie wielu procesów metabolicznych, m.in: bierze udział w procesie widzenia, stymuluje prawidłowy rozwój komórek rozrodczych, bierze udział w syntezie kolagenu, zapewnia prawidłowe funkcjonowanie skóry, wykazuje działanie przeciwzapalne oraz antyoksydacyjne. W warzywach i owocach znajdują się prowitaminy –  α i β-karoten. Prowitaminą nazywamy substancję, która dzięki przemianom metabolicznym organizmu może zmienić się w pełnowartościową, aktywną biologicznie witaminę. Karoteny są barwnikami, które nadają rośliną kolor czerwony, żółty, pomarańczowy oraz częściowo kolor zielony. Najbardziej istotną prowitaminą z punku widzenia metabolicznego jest β-karoten. Największe ilości tej substancji odnajdziemy w marchewce, brokułach, szpinaku, oleju palmowym i oberżynie. Karoteny, jako związki niepolarne, podobnie do witaminy A rozpuszczają się w tłuszczach. Należy jednak podkreślić, że absorpcja β-karotenu z diety rzadko przekracza 5%. Duży wpływ na wchłanianie ma stan metaboliczny organizmu (działanie enzymów biorących udział w przemianie karotenoidów) oraz rodzaj spożywanego pokarmu. Karotenoidy dostarczane wraz z dietą często tworzą kompleksy z białkami i polisacharydami pożywienia, które nie zawsze ulęgają procesom trawiennym w jelicie. Jeśli podczas przyjmowania pokarmu nie dostarczymy odpowiedniej ilości „rozpuszczalnika” – tłuszczu, absorpcja w jelitach będzie jeszcze mniejsza. Osoby, które spożywają mało produktów pochodzenia zwierzęcego, a głównym źródłem witaminy A są dla nich karoteny dostarczane z warzywami i owocami, muszą uwzględnić straty tych związków, wynikające z ich słabej absorpcji i przemiany w aktywną biologicznie witaminę.

Źródło : Katarzyna Staniaszek, Anna Goździcka-Józefiak. Wpływ -karotenu, retinoidów i receptorów retinoidowych na proliferacj2i transformacj2 nowotworow komórek. Biotechnologia 2008; 3 (82) 28–45.

 

fot. Medved (Own work – own photo), [Public domain], via Wikimedia Commons

autyzm chudnięcie depresja epigenom epigenetyka dieta dydpepsja foliany FTO genetyka genom gluten indywidualizacja jelita kwas foliowy mikroflora  MTHFR neurodegeneracyjne nowotwory nutrigenetyka  nutrigenomika odchudzanie  rak  SIBO sportowiec żywienie