Gluten realny problem medyczny?
19391
post-template-default,single,single-post,postid-19391,single-format-standard,bridge-core-3.0.1,qodef-qi--no-touch,qi-addons-for-elementor-1.5.1,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1200,side_menu_slide_from_right,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-28.6,qode-theme-bridge,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.7.0,vc_responsive,elementor-default,elementor-kit-17645

Gluten realny problem medyczny?

Gluten realny problem medyczny?

Wiem, że nadal istnieje spora  grupa sceptyków, którzy uważają że  gluten jest niczym innym jak  modą i celebrycką fanaberią.

No cóż…czasem trudno przebić się z argumentami przez mur i wydaje mi się że nie ma sensu tracić energii i czasu na kruszenie betonu. Lepiej jest zainwestować czas w sensowniejsze działania. A  takimi jest  niewątpliwie lektura  wytycznych  ekspertów w zakresie wypracowania standardów dla diagnostyki  nieceliakalnej wrażliwości na gluten.

To olbrzymi przełom i postęp w zrozumieniu chorób glutenozależnych ponieważ nieceliakalna nadwrażliowość na gluten (NCGS) jest schorzeniem, które do tej pory wymykało się  spod przyjętych standardów diagnostycznych.

NCGS jest definiowana jako choroba,  która charakteryzuje się występowaniem zaburzeń funkcjonowania jelit i innych organów pod wpływem żywności zawierającej gluten. Przy czym kluczowe jest to, że pacjenci z NCGS NIE mają zdiagnozowanej alergii na gluten ani celiakii.

W przypadku NCGS brakowało wypracowanych markerów  (genetycznych, serologicznych i histologicznych),  które są wykorzystywane do potwierdzenia rozpoznania celiakii czy alergii. Dlatego istnienie NCGS długo było kwestionowane przez wielu specjalistów, co oczywiście nie pomagało pacjentom nie mających celiakii a czujących się lepiej po wykluczeniu glutenu z diety. Niestety wielu specjalistów traktowało i traktuje nadal te osoby jak nawiedzonych maniaków, którzy podążają bezmyślnie za modą wypracowaną w Hollywood. Nie musze chyba tłumaczyć, że taka sytuacja nie powinna mieć miejsca w żadnym gabinecie specjalisty (zarówno lekarza czy dietetyka) ponieważ NCGS jest realnym schorzeniem (zaburzającym funkcjonowanie jelit wielu narządów), coraz lepiej opisanym i przebadanym w dużych grupach pacjentów. Wyniki tych badan są dostępne w bibliotekach z publikacjami medycznymi  i w każdej chwili można mieć do nich dostęp.

Co więcej w zeszłym roku grupa ekspertów (Salerno Expert Panel) wypracowała procedury postępowania  diagnostycznego dzięki którym będzie można potwierdzić  lub wykluczyć NCGS .

Pod spodem podaje lik do stanowiska panelu ekspertów grupy Salerno i wyników dwóch badań kohortowych.

Co ważne dla zwykłego zjadacza chleba- NCGS nie zawsze ustępuje po wykluczeniu glutenu- a więc część z państwa która ma zaburzenia jelitowe musi szukać innego rozwiązania niż dieta bezglutenowa. Tym rozwiązaniem może być dieta z ograniczeniem  FODMAP lub inhibitorów amylazy i trypsyny. Będę o tym pisać wkrótce.

Catassi C. et al. Diagnosis of Non-Celiac Gluten Sensitivity (NCGS): The Salerno Experts’ Criteria. Nutrients. 2015 Jun 18;7(6):4966-77. doi: 10.3390/nu7064966.

Bdania kohortowe

Luca Elli et al. Evidence for the Presence of Non-Celiac Gluten Sensitivity in Patients with Functional Gastrointestinal Symptoms: Results from a Multicenter Randomized Double-Blind Placebo-Controlled Gluten Challenge Nutrients 2016, 8, 84 .

Bijan Shahbazkhazani et al. Non-Celiac Gluten Sensitivity Has Narrowed the Spectrum of Irritable Bowel Syndrome: A Double-Blind Randomized Placebo-Controlled Trial Nutrients 2015, 7, 4542-4554