Glutation i jego unikatowy wpływ na masę i przyrost mięśni
19870
post-template-default,single,single-post,postid-19870,single-format-standard,bridge-core-3.0.1,qodef-qi--no-touch,qi-addons-for-elementor-1.5.1,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1200,side_menu_slide_from_right,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-28.6,qode-theme-bridge,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.7.0,vc_responsive,elementor-default,elementor-kit-17645

Glutation i jego unikatowy wpływ na masę i przyrost mięśni

Glutation i jego unikatowy wpływ na masę i przyrost mięśni

Glutation jest dobrze znany większości ze swojej anty rodnikowej aktywności. Jednak glutation to nie tylko wydajny system usuwania wolnych rodników.  Do niedawna skrywał parę tajemnic, które teraz po ich rozszyfrowaniu uczyniły go jednym z najbardziej pożądanych składników diety sportowca. Przyjrzyjmy się jakim.

Funkcje glutationu :

  1. stymuluje produkcję hormonów anabolicznych – w szczególności testosteronu.
  2. bierze udział w syntezie białek poprzez udział w jednym z mechanizmów transportujących aminokwasy do komórek (w cyklu  gamma glutamylowym).
  3. posiada unikatową cechę naprawy białek mięśniowych  uszkodzonych podczas treningu zwiększonym wydzielaniem  wolnych rodników
  4. bierze również udział w syntezie tzw. mostków  siarczkowych służących do kształtowania odpowiedniej struktury i funkcji białek kurczliwych.
  5. bierze udział w odtwarzaniu zredukowanej formy grup tiolowych (SH). Takie grupy są także składnikami białek mięśni. Jeśli na skutek przemian biochemicznych zachodzących w mięśniu  grupy tiolowe mięśni ulegają utlenieniu, mięśnie tracą swoje cechy funkcjonalne. Chyba ze grupy tiolowe glutationu przekażą potrzeby wodór do grup tiolowych białek- te odzyskują swoją funkcjonalność.  funkcjonalna masa mięśni zależy ściśle od zasobów glutationu, zgromadzonych w komórkach mięśniowych.
  6. Glutation katalizuje wiązanie kortyzolu z białkami krwi, co pozbawia ten hormon aktywności. Kortyzol to antagonista testosteronu, dlatego glutation jest istnym boosterm testosteronu: działa na 2 poziomach  hamuje anabolizm testosteronu w tkance mięśniowej, oraz (hamujac  uwalnianie gonadotropin z przysadki mózgowej) pobudza jądra do produkcji testosteronu. glutation –wspomaga zarówno pracę, jak też produkcję testosteronu a to wszystko – pozbawiając kortyzol aktywności

Glutation jest prostym peptydem złożony z 3 aminokwasów  (kwasu glutaminowego, glicyny i cysteiny). Jest produkowany w naszym organizmie. Jednak jego ilość zależy od wielu czynników i od urody genetycznej polimorfizmów genów związanych z metabolizmem folianów i metioniny. Trzeba pamiętać że niedobory folianów, witamin z gr B mogą prowadzić do ograniczeni ajego syntezy. Wtedy dobrze sprawdza się podanie betainy. Ale o tym w następnym wpisie.

Clin Chem Lab Med. 2010 Jun;48(6):757-67.

Free Radic Biol Med. 2008

Sports Med. 2006;36(4):327-58.

S Ambroziak blog