29 gru Glutaminian składnik diety który może pogorszyć funkcjonowanie mózgu. Kontroluj jego ilość w diecie dziecka z autyzmem!
Autyzm jest chorobą o bardzo złożonej etiologii. W jej przebiegu dochodzi do produkcji ekscytotoksyn, które pogarszają funkcjonowanie mózgu. Jedną z głównych ekscytotoksyn jest glutaminian– typowy składnik naszego organizmu, produkowany w dużych ilościach przez bakterie jelitowe.
Innymi źródłami glutaminianu są przemiany białka oraz dieta. Glutaminian przyczynia się do pogorszenia funkcjonowania mózgu w dwóch wypadkach: gdy jest go zbyt mało lub zbyt dużo w organizmie dziecka. Dlaczego?
Dzieje się tak ponieważ glutaminian stymuluje rozwój mózgowia. Nasz mózg ma receptory dla glutaminianu. Ich ilość wzrasta wraz z rozwojem – dwuletnie dziecko ma w mózgu więcej receptorów dla glutaminianu niż noworodek. Potem ich ilość spada (po przekroczeniu 10 roku życia). Dodatkowo mózg małego dziecka jest wrażliwy na niedobory glutaminianu (przestaje prawidłowo się rozwijać) jak i na nadmiar tego aminokwasu. Glutaminian w nadmiarze przyczynia się do degeneracji neuronów oraz stymuluje napady drgawek.
Skąd się bierze nadmiar glutaminianu w mózgu dziecka ?
Glutaminian wraz z kwasem chinolinowym jest uwalniany z mikrogleju na skutek uruchomienia alternatywnego szlaku metabolizmu tryptofanu.
Co aktywuje alternatywny szlak przemian tryptofanu w mikrogleju?
Obecność w organizmie dziecka metali aluminium, rtęci, produktów utleniania cholesterolu (ox LDL), zwiększone stężenie homocysteiny (np. na skutek niedoboru witamin z grupy B), zakażenie niektórymi wirusami .
Czynnikiem który „zmiata” prawidłowe neurony jest stres oksydacyjny i azotowy.
Jak powstają ? O tym w następnym wpisie.