Głodówki lecznicze. Co się dzieje z organizmem w pierwszych 3 dniach głodzenia. Lista zakupów na „wyjście” z głodówki
18329
post-template-default,single,single-post,postid-18329,single-format-standard,bridge-core-3.0.1,qodef-qi--no-touch,qi-addons-for-elementor-1.5.1,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1200,side_menu_slide_from_right,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-28.6,qode-theme-bridge,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.7.0,vc_responsive,elementor-default,elementor-kit-17645

Głodówki lecznicze. Co się dzieje z organizmem w pierwszych 3 dniach głodzenia. Lista zakupów na „wyjście” z głodówki

Głodówki lecznicze. Co się dzieje z organizmem w pierwszych 3 dniach głodzenia. Lista zakupów na „wyjście” z głodówki

Jeśli już podjęliśmy decyzję i mamy zielone światło od lekarza, możemy przystąpić do głodówki. Trzeba się do niej przygotować. I warto zrozumieć co się będzie działo z organizmem w pierwszych trzech dniach głodówki.

Co się dzieje z organizmem podczas krótkotrwałego  głodzenia. Pierwsze 3 dni.

1.Dochodzi do nasilenia procesów katabolicznych: lipolizy (rozpadu tkanki tłuszczowej), proteolizy (rozpadu białek) glukoneogenezy (syntezy glukozy ) i ketogenezy (syntezy ciał ketonowych.

2.Głównym materiałem energetycznym jest  tłuszcz zgromadzony w tkance tłuszczowej- pokrywa 85% zapotrzebowania energetycznego. Tkanka tłuszczowa intensywnie uwalnia kwasy tłuszczowe i glicerol.

3. aż 1/3 kwasów tłuszczowych uwolnionych przez tkankę tłuszczową  wychwytuje wątroba i przekształca je co ciał ketonowych (CK). Z wątroby CK są „wyrzucane” do krwioobiegu

4.Redukcja stężenia insuliny w krążeniu (spowodowana brakiem przyjmowania posiłków) uniemożliwia pobór glukozy przez mięśnie i tkankę tłuszczową.Glukoza jest w ten sposób oszczędzana dla potrzeb mózgu i komórek krwi.  Ten sam niedobór insuliny w krążeniu prowadzi do rozpadu trójglicerydów (tłuszczu) w tkance tłuszczowej. Proces rozpadu tkanki tłuszczowej jest potęgowany przez katecholaminy, glukagon i hormon wzrostu, które stymulują rozpad (lipolizę) tkanki tłuszczowej (działając jak antagoniści insuliny).

5.Glukoza, której niedobór jest coraz bardziej potęgowany jest intensywnie produkowana ( w procesie glukonoegenzy) z  mleczanu (uwalnianego przez komórki krwi), aminokwasów (pochodzących z mięśni) i glicerolu.

Jak się w tym czasie czujemy?

przemęcznie, rozdrażnienie, spotęgowane uczucie zimna, zawroty głowy, spadek ciśnienia, pogorszona koncentracja i nastrój.

Na praktycznie: jak przygotować się do „wyjścia” z głodówki?

Musimy mieć przygotowaną listę zakupów, którą możemy realizować przed przystąpieniem do głodówki lub w trakcie jej trwania .

Niezależnie od typu diety przed głodówką na liście zakupów musi się znaleźć (proporcje na 1 osobę)

½ kg jabłek , włoszczyzna na zupy jarzynowe- marchew (1 kg, pietruszka ½ kg, kapusta włoska, jarmuż (opakowanie), natka zielonej pietruszki, koper

Obcjonalnie: szpinak

Na 2 i 3 dzień: masło,  200 g białego sera, 2 jogurty (robione), kasza  (jaglana, gryczana), ¼ kg suszonych śliwek, kiszonki (kiszone ogórki i butelki), butelka soku z warzyw kiszonych.

Na 2 i 3 dzień wersja wege: olej kokosowy,  200 g tofu,  kasza  (jaglana, gryczana), ¼ kg suszonych śliwek, kiszonki (kiszone ogórki i butelki), buraki kiszone, butelka soku z warzyw kiszonych.

Żródła: Biochemia Klinicza res S Angielski, E Newsholme T Leech Functional Biochemisty.