29 gru Fermentuj na ratunek jelitom!
Produkty fermentowane wspomagają prawidłową pracę naszych jelit i pomagają utrzymać ich równowagę bakteryjną. Aby być pewnym, że produkt jest prawdziwie fermentowany najlepiej przygotować go samemu. W sklepach często można spotkać produkty kwaszone, nie mają jednak one nic wspólnego z procesem fermentacji. Czy wiecie, że kisić można dosłownie wszystko, np. pomidory, buraki, czy cytryny? Dziś chcemy przedstawić kilka inspiracji.
1. Kiszone pomidory (ok. 5 półlitrowych słoików):
Składniki: 2 kg małych, twardych pomidorów , 10 ząbków czosnku, 5 cm kawałek korzenia chrzanu,3 – 4 łodygi kopru, 1 – 1,5 litra wody mineralnej, 2 – 3 łyżki soli niejodowanej
Sposób przygotowania: Pomidory umyć i osuszyć. Czosnek i chrzan obrać i pokroić w drobne paski. Do wyparzonych słoików na dno układamy kolejno: 2 ząbki czosnku, koper, chrzan a następnie ciasno, na koniec znów warstwa przypraw. Wodę zagotować, dodać sól i gorącą zalewę dodać do pomidorów. Zakręcić wyparzonymi nakrętkami i odstawić na kilka dni w ciepłe miejsce. Po tym czasie, kiedy ustanie burzliwa fermentacja, można już pomidory jeść albo słoiki wynieść np. do piwnicy.
2. Kiszone patisony (ok. 5 półlitrowych słoików)::
Składniki: 1 kg patisonów, 1l wody mineralnej, łyżka soli, 4 ząbki czosnku, 3 gałązki kopru
Sposób przygotowania: Patisony umyć i osuszyć. Czosnek kroimy w plastry, a następnie układamy na dnie wyparzone słoika. Następnie dodajemy koper, patisony i znów warstwę przypraw. Wodę zagotować, dodać sól i gorącą zalewę dodać do pomidorów. Zakręcić wyparzonymi nakrętkami. Patisony są gotowe po 2-3 dniach.
3. Kiszone mandarynki (ok. 5 półlitrowych słoików)::
Składniki: 1 kg mandarynek ekologicznych, 2 łyżki soli
Sposób przygotowania: Mandarynki myjemy i suszymy. Następnie kroimy je w ćwiartki, ale nie przecinajmy owocu do końca. Rozchylamy rozkrojoną mandarynkę i posypujemy połową łyżeczki soli. Układamy owoce w słoiku i zasypujemy solą. Słoik zamykamy i odstawiamy na 2 tygodnie.
Źródło: Tajemna wiedza naszych babć