Fermentuj na ratunek jelitom!
19495
post-template-default,single,single-post,postid-19495,single-format-standard,bridge-core-3.0.1,qodef-qi--no-touch,qi-addons-for-elementor-1.5.1,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1200,side_menu_slide_from_right,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-28.6,qode-theme-bridge,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.7.0,vc_responsive,elementor-default,elementor-kit-17645

Fermentuj na ratunek jelitom!

Fermentuj na ratunek jelitom!

Produkty fermentowane wspomagają prawidłową pracę naszych jelit i pomagają utrzymać ich równowagę bakteryjną. Aby być pewnym, że produkt jest prawdziwie fermentowany najlepiej przygotować go samemu. W sklepach często można spotkać produkty kwaszone, nie mają jednak one nic wspólnego z procesem fermentacji. Czy wiecie, że kisić można dosłownie wszystko, np. pomidory, buraki, czy cytryny? Dziś chcemy przedstawić kilka inspiracji.

1. Kiszone pomidory (ok. 5 półlitrowych słoików):

Składniki: 2 kg małych, twardych pomidorów , 10 ząbków czosnku, 5 cm kawałek korzenia chrzanu,3 – 4 łodygi kopru, 1 – 1,5 litra wody mineralnej, 2 – 3 łyżki soli niejodowanej

Sposób przygotowania: Pomidory umyć i osuszyć. Czosnek i chrzan obrać i pokroić w drobne paski. Do wyparzonych słoików na dno układamy kolejno: 2 ząbki czosnku, koper,  chrzan a następnie ciasno, na koniec znów warstwa przypraw. Wodę zagotować, dodać sól i gorącą zalewę dodać do  pomidorów. Zakręcić wyparzonymi nakrętkami i odstawić na kilka dni w ciepłe miejsce. Po tym czasie, kiedy ustanie burzliwa fermentacja, można już pomidory jeść albo słoiki wynieść np. do piwnicy.

2. Kiszone patisony (ok. 5 półlitrowych słoików)::

Składniki: 1 kg patisonów, 1l wody mineralnej, łyżka soli, 4 ząbki czosnku, 3 gałązki kopru

Sposób przygotowania: Patisony umyć i osuszyć. Czosnek kroimy w plastry, a następnie układamy na dnie wyparzone słoika. Następnie dodajemy koper, patisony i znów warstwę przypraw.  Wodę zagotować, dodać sól i gorącą zalewę dodać do  pomidorów. Zakręcić wyparzonymi nakrętkami. Patisony są gotowe po 2-3 dniach.

3. Kiszone mandarynki (ok. 5 półlitrowych słoików)::

Składniki: 1 kg mandarynek ekologicznych, 2 łyżki soli

Sposób przygotowania: Mandarynki myjemy i suszymy. Następnie kroimy je w ćwiartki, ale nie przecinajmy owocu do końca. Rozchylamy rozkrojoną mandarynkę i posypujemy połową łyżeczki soli. Układamy owoce w słoiku i zasypujemy solą. Słoik zamykamy i odstawiamy na 2 tygodnie.

Źródło: Tajemna wiedza naszych babć