Efekty diety wysokotłuszczowej ojców są odczuwane przez ich NIE KARMIONE TŁUSZCZEM potomstwo. I to nie jest dobra widomość! Szczególnie dla córek
18769
post-template-default,single,single-post,postid-18769,single-format-standard,bridge-core-3.0.1,qodef-qi--no-touch,qi-addons-for-elementor-1.5.1,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1200,side_menu_slide_from_right,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-28.6,qode-theme-bridge,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.7.0,vc_responsive,elementor-default,elementor-kit-17645

Efekty diety wysokotłuszczowej ojców są odczuwane przez ich NIE KARMIONE TŁUSZCZEM potomstwo. I to nie jest dobra widomość! Szczególnie dla córek

Efekty diety wysokotłuszczowej ojców są odczuwane przez ich NIE KARMIONE TŁUSZCZEM potomstwo. I to nie jest dobra widomość! Szczególnie dla córek

25 grudnia opublikowano informację o wynikach pracy międzynarodowego zespołu z którego wynika, że skutki przekarmiania tłuszczem są zapamiętanie i przekazywane do pokolenia dzieci (F1) i wnuków (F2) które nie dostawały diety wysokotłuszczowej. Dlaczego ta informacja jest przełomowa? Bo po raz pierwszy mamy udokumentowany fakt, że nadpodaż tłuszczu w jednym pokoleniu ma wpływ na potomstwo. I że to potomstwo nie jest w stanie odwrócić tych skutków poprzez stosowanie innego wzorca żywienia.

Jak to możliwe? chodzi o przekazywanie informacji poprzez zmiany epigenomu.

Czym jest epigenom – to inaczej dostęp do  informacji genetycznych zapisanych w genach. Dlaczego zmieniając dostęp do informacji w genach możemy zmienić jakoś cechę?

Spróbuje to wytłumaczyć na prostym przykładzie: w każdej komórce naszego organizmu  mamy  zapisane informacje genetyczne charakterystyczne dla naszego gatunku (Homo sapiens) i dla nas samych (nasze polimorfizmy). Te informacje są zapisane w DNA i upakowane w jądrze komórkowym.

Ale w mózgu nie są produkowane białka mięśniowe, choć każdy astrocyt (komórka mózgu) zawiera pełną informację także o tych białkach! Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ informacja (o białkach mięśni) w mózgu jest „wyciszona”. „ Wyciszaniem” zajmują się reakcje epigenetyczne. Jedną z głównych jest metylacja DNA.

Okazało się że 12 tygodniowe stosowanie diety wysokotłuszczowej (HFD) u szczurów spowodowało zmianę metylacji  DNA plemników u ojców(F0) i następnie synów(F1)  wnuków (F2).  I choć dieta HFD była stosowana tylko u ojców-  zmiany epiegenomu plemników były znajdowane u synów i wnuków choć u nich nie stosowano HFD!

Jakie skutki niosła zmiana epigenomu nasienia ? Nowo narodzone męskie potomstwo F0 (ojców) karmionych HFD cechowały się mniejszą masą ciała i mniejszą masą komórek beta trzustkiAle córki  cechowały się zwiększoną opornością na glukozę (cecha niekorzystna związana ze zwiększeniem ryzyka cukrzycy). U córek nie obserwowano wpływu HFD na mniejszą urodzeniową masę ciała.

http://linkinghub.elsevier.com/retrieve/pii/S221287781500232X