Domowe sposoby na wzdęcia. 7 prostych podpowiedzi, które pomogą złagodzić problem
18410
post-template-default,single,single-post,postid-18410,single-format-standard,bridge-core-3.0.1,qodef-qi--no-touch,qi-addons-for-elementor-1.5.1,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1200,side_menu_slide_from_right,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-28.6,qode-theme-bridge,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.7.0,vc_responsive,elementor-default,elementor-kit-17645

Domowe sposoby na wzdęcia. 7 prostych podpowiedzi, które pomogą złagodzić problem

Domowe sposoby na wzdęcia. 7 prostych podpowiedzi, które pomogą złagodzić problem

Wzdęcia po posiłku potrafią bardzo uprzykrzyć życie. Oczywiście, gdy towarzyszy im ból, problemy z wypróżnianiem, czy zmiana tempa wypróżniania – to sygnał żeby iść do lekarza. W tym wpisie pokarzę praktyczne porady, które pomogą zapobiegać wzdęciom po posiłku…

1. Wzdęcia co jeść? Zwróć uwagę na to, kiedy twoje wzdęcia  są najbardziej nasilone. Jeśli są pokarmy, po których brzuch jest bardzo wzdęty, zanotuj je i ich unikaj (lista produktów wzdymających tu https://dietetica.com.pl/blog/wzdecia-jak-sie-ich-pozbyc-co-zrobic-jesli-problem-narasta.html

2. Zmień podejście do jedzenia. Nie jedź szybko i łapczywie, bo wtedy połykasz dużo więcej powietrza niż gdy Twój posiłek jest spokojny. Wydziel czas, w którym jesz posiłki i rób to bez pośpiechu.

3. Dlaczego wzdęcia po owsiance? Zdrowe posiłki to bez wątpienia posiłki zawierające błonnik roślinny. Taki sposób żywienia jest optymalny dla mikrobioty jelitowej ( zwanej czasem mikroflorą). Ale duża ilość błonnika w diecie oznacza wzdęcia. Moją rada – przeczekaj pierwszy okres po wprowadzeniu większej ilości włókna do diety. Z czasem organizm się do tego dobrostanu zaadaptuje (co oznacza, że w Twoich jelitach wzrośnie ilość dobroczynnych bakterii fermentujących błonnik) i wzdęcia będą mniejsze. Po drugie – pij więcej wody. To przyspieszy nieco proces fermentacji włókna i ograniczy produkcję gazów, oraz ….korzystaj często z toalety. Regularne opróżnianie pęcherza zmniejszy uczucie wzdęcia.

4. Sięgnij po pomocne probiotyki – niektóre szczepy takie jak: Lactobaillus plantarum 299V, Bacillus subtilis MB40 (MB40), Saccharomyces boulardii (SB) przynoszą wielu osobom ulgę. Jak długo należy przyjmować probiotyk? Nie ma żadnych norm dla profilaktyki wzdęć. W zaburzeniach jelitowych zwykle stosujemy probiotyk przez minimum 7 dni (w ilościach 5 miliardów jednostek tworzących kolonie (CFU) dziennie). Wskazówki NICE sugerują, że osoby, które chcą spróbować probiotyków, są zachęcane do wybrania jednej marki i przyjmowania jej w zalecanej dawce przez co najmniej cztery tygodnie, aż do uzyskania  efektu ( wiecej szczegółów: https://www.nice.org.uk/researchrecommendation/probiotic-and-prebiotic-supplements-what-is-the-clinical-and-cost-effectiveness-of-probiotics-or-prebiotics-to-treat-nafld-in-adults-young-people-and-children

https://medlineplus.gov/druginfo/natural/790.html.

5. Czasami pomagają gorzkie zioła takie jak kminek, koperek, rozmaryn oregano, szałwia, , bazylia, imbir, tymianek. Porozmawiaj z farmaceutą bo jest wiele gotowych preparatów bez recepty, które przyniosą ulgę.

6. Czasami pomagają pokarmy, które mają zmienioną, chrupką  konsystencję np. granole ( przepis na bezglutenową znajdziesz tu: https://dietetica.com.pl/blog.html), czy własnoręcznie przygotowane chrupki) z warzyw.

7. Bardzo pomocne są proste ćwiczenia, które pomogą rozwiązać problem. Są bardzo łatwe. Można z listy wybrać te, które po wdrożeniu i wykonywaniu na co dzień pomogą wyciszyć problem. Lista ćwiczeń: Kardio – marsze, trucht, jazda na rowerze. Joga: koci grzbiet, pozycja sfinksa, ukłon japoński, Torso twist, Trójkąt wydłużony.

Link do strony z wizualizacją: https://www.healthline.com/health/fitness-exercises/exercise-for-bloating-and-gas#min-yoga-poses

Photo by Ava Sol on Unsplash

Słowniczek: Probiotyki to żywe mikroorganizmy (drożdże lub bakterie), które przynoszą korzyści zdrowotne, gdy są przyjmowane w odpowiednich ilościach. Korzyści zdrowotne są specyficzne dla danego szczepu ( nie wszystkie szczepy są użyteczne), dlatego warto skonsultować się z farmaceutą /lekarzem/dietetykiem znającym probiotyki, żeby wybrać właściwie.

Wyniki z randomizowanych badań wskazują, że probiotyki są skuteczne w łagodzeniu niektórych objawów w różnych zaburzeniach żołądkowo-jelitowych. Wskazówki NICE sugerują, że osoby, które chcą spróbować probiotyków, są zachęcane do wybrania jednej marki i przyjmowania jej w zalecanej dawce przez co najmniej cztery tygodnie podczas monitorowania efektu.