Dlaczego po jedzeniu czujesz się śpiący?
18865
post-template-default,single,single-post,postid-18865,single-format-standard,bridge-core-3.0.1,qodef-qi--no-touch,qi-addons-for-elementor-1.5.1,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1200,side_menu_slide_from_right,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-28.6,qode-theme-bridge,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.7.0,vc_responsive,elementor-default,elementor-kit-17645

Dlaczego po jedzeniu czujesz się śpiący?

Dlaczego po jedzeniu czujesz się śpiący?

Czy po sytym, niedzielnym obiedzie poczuliście kiedyś nieodpartą chęć na drzemkę?  Z drugiej strony, czy kiedy  nie możecie spać lubicie sięgnąć po ciepłe mleko?  Jeśli zastanawialiście się jaki może być tego powód i czy można to jakoś powstrzymać.

Przez wiele lat naukowcy badali zagadnie dotyczące senności po posiłkowej. Grupą, która szczególnie będzie odczuwać potrzebę krótkiej poobiednej drzemki są osoby z nadwagą, cukrzycą oraz cierpiące na choroby układu krążenia. Chęć na drzemkę pojawia się również, kiedy spożywamy niezbilansowane posiłki. Co to oznacza? Posiłek taki będzie  zawierał dużo cukrów (zazwyczaj prostych) lub tłuszczów, w stosunku do reszty składników odżywczych. Zbyt duże spożycie cukru powoduje wyrzut znacznej ilości insuliny, która ma obniżyć stężenie glukozy we krwi.  Pobocznym działaniem insuliny jest również pomoc w syntezie serotoniny w mózgu, która może powodować senność. Chęć na poposiłkową drzemkę nie wynika jednak tylko z tego mechanizmu i wpływa na nią wiele różnych regulacji hormonalnych. Należy pamiętać o spożywaniu posiłków zbilansowanych, o małym indeksie glikemicznym. Mniejsze porcje i wolniejsze jedzenie dają czas naszemu organizmowi aby wydzielić hormony odpowiadające za zmniejszenie uczucia głodu, jak również nie dopuścić do wydzielenia zbyt dużej ilości hormonów, powodujących uczucie zamęczania.  Co w takim razie z bezsennością? W mleku krowim odnaleziono spore ilości melatoniny, która reguluje procesy odpowiadające za sen i czuwanie. Powoduje to, że pijąc pełnowartościowe mleko łatwiej jest nam zasnąć.

Źródło:https://theconversation.com/health-check-food-comas-or-why-eating-sometimes-makes-you-sleepy-44355