Dieta wolna od pszenicy i produktów mlecznych, może być pomocna w leczeniu osób z zaburzeniami psychicznymi ?
18466
post-template-default,single,single-post,postid-18466,single-format-standard,bridge-core-3.0.1,qodef-qi--no-touch,qi-addons-for-elementor-1.5.1,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1200,side_menu_slide_from_right,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-28.6,qode-theme-bridge,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.7.0,vc_responsive,elementor-default,elementor-kit-17645

Dieta wolna od pszenicy i produktów mlecznych, może być pomocna w leczeniu osób z zaburzeniami psychicznymi ?

Dieta wolna od pszenicy i produktów mlecznych, może być pomocna w leczeniu osób z zaburzeniami psychicznymi ?

Kochani pisze tego bloga i czasami myślę sobie po co ci to ? Masz tyle innych, ważniejszych  rzeczy na głowie, za które ci dodatkowo dobrze płacą. Uwierzcie mi, że pisanie bloga to spory obowiązek. Kiedy jesteś celebrytą napiszesz cokolwiek, dasz zdjęcie, sypną się polubienia i masz z głowy. Kiedy jesteś „celebryckim zerem”  jak ja, to oprócz wiedzy nie masz niczego co przyciąga czytelników. Wiele razy miałam ochotę zarzucić pisanie bloga – to myślenie włącza się w okresach takich jak ten, kiedy jest dużo pracy naukowej i pracy z młodzieżą na uczelni. Ale kiedy zniechęcenie sięga zenitu przychodzą takie jak ten, listy od czytelników.  Wszystko znowu nabiera sensu. Jednak warto to robić. Bo czasem udaje się komuś pomóc.

List od  Mamy ( publikacja za zgodą)

….Syn od dziecka był bardzo specyficzny. Często odcinał się od świata zewnętrznego i zamykał w swojej muzyce, ulubionych zajęciach, grach komputerowych. Trudno było go stamtąd wydostać. W przedszkolu wychowawczyni wysłała Syna do poradni i psycholog zdiagnozował autyzm. Potem diagnozy były różne od Aspergera, schizofrenie niezróżnicowana spektrum autyzmu. W gimnazjum lekarze zaczęli przepisywać mu różne leki, które zupełnie nie działały. Od roku zaostrzyło się rozdrażnienie, brak kontaktu z rzeczywistością ,zmienność nastroju. W lutym był hospitalizowany i padła kolejna diagnoza schizofrenia paranoidalna. W moczu dwukrotnie wyszły narkotyki( marihuana ekstaza!)Oczywiście Syn nigdy nie miał kontaktu z narkotykami ,ale lekarze nie szukali przyczyny skąd mogły wziąć się narkotyki w moczu i pewno zakładali pomimo naszych zapewnień , że po prostu je wziął. To dało nam do myślenia. Analizowaliśmy wszystkie objawy, znamienne było też nie odczuwanie bólu. Syn dwa lata temu chodził kilka dni ze złamaną nogą! Dopiero kiedy opuchlizna była ogromna poszliśmy na prześwietlenie. Szukaliśmy wszyscy w internecie odpowiedzi o co chodzi?Jakim cudem wyszły narkotyki w moczu? Syn trafił na artykuł Schizofenia i gluten – możliwe (złe) relacje. Egzorfiny prof dr hab Ewa Stachowskiej. Czuliśmy ,że zbliżamy się w jakiś cudowny sposób do rozwiązania naszej zagadki. Oczywiście od razu odstawiliśmy gluten i kazeinę. Po kilku dniach rozdrażnienie i urojenia zaczęły ustępować. Po tygodniu rzekome objawy schizofrenii zupełnie ustąpiły. Jestem pewna że przyczyną wszystkich zaburzeń zachowania u Syna był gluten i kazeina ,ktore zaburzały funkcjonowanie całego organizmu.

Mój komentarz.

Niezmiernie się cieszę, że bohater wpisu ma się lepiej. To ogromna radość dla nas wszystkich. Teoria ezgomorfin pochodzących z glutenu i kazeiny w tym przypadku wydaje się sprawdzać w 100 %. Nadal jednak oprócz entuzjazmu i ogromnej radości musimy być bardzo uważni i co najważniejsze być w ścisłym kontakcie z lekarzem. Bo de facto brakuje dużych badań, które pozwoliłyby jednoznacznie rekomendować dietę bg u chorych.

Co do działania detetycznego – bardzo boimy się w dietach eliminacyjnych niedoborów: błonnika, wapnia, żelaza, cynku, magnezu, kwasu foliowego i witaminy B12. Dlatego myślę że warto powoli rozszerzać dietę o produkty zawierające małe ilości glutenu ze starych odmian pszenicy, stosując równolegle probiotykoterpię ( starannie dobierając szczep. Wydaje się że Lactobacillus plantarum 299 V będzie optymalny – ale to moje zdanie i każdy specjalista możemieć inne) . Można uzupełniać dietę o produkty  zawierające inne prolaminiy z owsa, żyta czy jęczmienia. Ale zawsze obserwować objawy. Jeśli narastają – wykluczmy nowo wprowadzone produkty z diety. Dobrym pomysłem jest sięgnięcie po poradę doświadczonego dietetyka, który zaradzi potencjalnym niedoborom.

Temat egzomorfin jest nie nowy. Mamy w Polsce olsztyński ośrodek, którym kieruje Pani prof Elżbieta Kostyra gdzie zajmują się naukowo badaniami nad wpływem ezgomorfin pochodzących z mleka na terapię osób ze spektrum autyzmu. To jeden z wiodących na Świecie ośrodków zajmujących się takimi badaniami, z dorobkiem naukowym w tym zakresie np.

(Role of Milk-Derived Opioid Peptides and Proline Dipeptidyl Peptidase-4 in Autism Spectrum Disorders.  Nutrients. 2019 Jan 4;11(1). pii: E87. doi: 10.3390/nu11010087;).  A ja  jestem dumna że znam Panią Profesor osobiście.

Przejrzałam dla Was ostatnie doniesienia w tym temacie i proszę zobaczyć jaka perła: praca z tego roku: „Randomized controlled trial of a gluten-free diet in patients with schizophrenia positive for antigliadin antibodies (AGA IgG): a pilot feasibility study” J Psychiatry Neurosci. 2019 Jul 1;44(4):269-276.

Autorzy piszą bardzo ostrożnie, nadmieniając że potrzebne są badania na większej grupie osób że  usunięcie glutenu z diety wiąże się z poprawą objawów psychiatrycznych i żołądkowo-jelitowych u osób ze schizofrenią lub zaburzeniem schizoafektywnym.

Natomiast ja w swoim wpisie „Schizofenia i gluten – możliwe (złe) relacje. Egzorfiny” pisałam o tzw. egzomorfinach. Czym są i jak łączą się z schizofrenią? Przypomnę

Pierwsze dane o tym, że dieta wolna od pszenicy i produktów mlecznych, może być pomocna w leczeniu osób z zaburzeniami psychicznymi pojawiły się ponad 50 lat temu. Najciekawsze badania przeprowadzono w grupie pacjentów ze schizofrenią. U chorych prowadzono dwuetapową, ściśle nadzorowaną interwencję dietetyczną polegającą na wdrożeniu diety z wyeliminowanymi produktami zbożowymi i mlecznymi (1 etap). W drugim etapie badania, do diety dodawano placebo lub gluten. Kiedy pacjentom wprowadzono do diety gluten, dobroczynny efekt 1 etapu diety został zniweczony. Podobne wyniki (w grupie schizofreników) uzyskano w badaniach opublikowanych w prestiżowym Science. W opisywanych badaniach pacjenci byli w 1. etapie badań żywieni dietą bezglutenową i bezmleczną. W 2. etapie pacjenci otrzymywali specjalny napój zawierający gluten, którego wprowadzenie do diety wywołało pogorszenie symptomów choroby. W trzecim etapie napój zawierający gluten został zastąpiony mlekiem sojowym bez dodatku glutenu i kazeiny. Na tym etapie uzyskano ponownie znaczącą poprawę symptomów chorobowych .

Dlaczego zatem gluten i kazeina mogą wywierać tak negatywny wpływ na funkcjonowanie mózgu? Wydaje się, że dzieje się tak za sprawą syntezy egzorfin oraz zmian funkcjonowania mikrobioty  jelitowej. Rolę egzorfin w nieprawidłowym funkcjonowaniu mózgu opisuje tzw. teoria opioidowa. Według niej decydującą rolę tutaj odgrywają peptydy opioidowe, tj. β-kazomorfiny-7 (BCM-7) lub gluteomorfiny. Substancje te to fragmenty łańcucha β-kazeiny lub glutenu, których obecność została potwierdzona w mleku a także w produktach mleczarskich (kazomorfiny) oraz produktach wykonanych ze zbóż zawierających gluten (gluteomorfiny). W literaturze szeroko opisano ich wpływ na układ pokarmowy, immunologiczny, krwionośny oraz centralny układ nerwowy, wynikający z oddziaływania peptydów z receptorem µ-opioidowym (MOR). β-kazomorfiny i gluteomorfiny należą do peptydów bogatych w prolinę, dlatego są odporne na działanie większości proteaz o szerokiej specyficzności. Omawiane peptydy opioidowe mogą docierać do jelita w niezmienionej formie, a przenikając przez barierę krew-mózg do centralnego układu nerwowego, wywoływać reakcje patofizjologiczne i manifestację objawów min. zaburzeń ze spektrum autyzmu. Ponadto, gluten jest peptydem wpływającym na zmiany jakościowe mikrobioty jelitowej u osób genetycznie predysponowanych do celiakii (nosicieli allela HLA-DQ2, HLA-DQ8). U tych osób wykazano niekorzystne różnice w składzie mikrobioty jelitowej, tj. wzrost liczby szczepów rodzaju  Clostridium już po 1 miesiącu od wprowadzenia diety zawierającej gluten. Dodatkowo produkty trawienia glutenu strukturalnie „przypominają” peptydy wykazujące toksyczne działanie na komórki mózgowia. In vitro wyizolowane z ludzkiej krwi  przeciwciała skierowane przeciw glutenowi, reagowały z białkami komórek mózgowia i składowymi otoczki mielinowej, oddziaływały z enzymami biorącymi udział w  syntezie niektórych neurotransmiterów (kwasu gamma-aminoomałsowego).

Photo by Nadine Shaabana on Unsplash

Literatuta

 1. Dohan FC, Grasberger JC, Lowell FM, Johnston HT Jr, Arbegast AW. Relapsed schizophrenics: more rapid improvement on a milkand cereal-free diet. Br J Psychiatry. 1969;115(522):595-6.
 2. Dohan FC, Grasberger JC. Relapsed schizophrenics: earlier
  discharge from the hospital after cereal-free, milk-free diet. Am J Psychiatry. 1973;130(6):685-8.
 3. Singh, M. M., and Kay, S. R. (1976). Wheat gluten as a pathogenic
  factor in schizophrenia. Science 191, 401–402. doi: 10.1126/science.1246624
 4. Cieślińska A, Sienkiewicz-Szłapka E, Wasilewska J, Fiedorowicz E, Chwała B, Moszyńska-Dumara M, Cieśliński T, Bukało M, Kostyra E. Influence of candidate polymorphisms on the dipeptidyl peptidase IV and μ-opioid receptor genes expression in aspect of the β-casomorphin-7 modulation functions in autism. Peptides. 2015;65:6-11.
 5. Boecker H, Sprenger T, Spilker ME, Henriksen G, Koppenhoefer M, Wagner KJ, Valet M, Berthele A, Tolle TR . The runner’s high: opioidergic mechanisms in the human brain. Cereb Cortex. 2008;18(11):2523-31.
 6. Fuss J, Steinle J, Bindila L, Auer MK, Kirchherr H, Lutz B, Gass P. A runner’s high depends on cannabinoid receptors in mice. Proc Natl Acad Sci U S A. 2015;112(42):13105-8.
 7. Dinan TG, Stilling RM, Stanton C, Cryan JF. Collective
  unconscious: how gut microbes shape human behavior. J Psychiatr Res. 2015;63:1-9.
 8. Front Microbiol. 2018; 9: 2597. Published online 2018 Nov 1. doi: 10.3389/fmicb.2018.02597
 9. Jackson JR, Eaton WW, Cascella NG, Fasano A, Kelly DL. Neurologic and psychiatric manifestations of celiac disease and glutensensitivity. Psychiatr Q. 2012a;83(1):91-102.
 10. Jackson J, Eaton W, Cascella N, Fasano A, Warfel D, Feldman S, Richardson C, Vyas G, Linthicum J, Santora D, Warren KR, Carpenter WT Jr, Kelly DL. A gluten-free diet in people with schizophrenia and anti-tissue
  transglutaminase or anti-gliadin antibodies. Schizophr Res. 2012;140(1-3):262-3.