Dieta ketogenna u kobiet z rakiem jajnika i rakiem trzonu macicy. Wpływ na samopoczucie i kontrolę apetytu.
17848
post-template-default,single,single-post,postid-17848,single-format-standard,bridge-core-3.0.1,qodef-qi--no-touch,qi-addons-for-elementor-1.5.1,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1200,side_menu_slide_from_right,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-28.6,qode-theme-bridge,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.7.0,vc_responsive,elementor-default,elementor-kit-17645

Dieta ketogenna u kobiet z rakiem jajnika i rakiem trzonu macicy. Wpływ na samopoczucie i kontrolę apetytu.

Dieta ketogenna u kobiet z rakiem jajnika i rakiem trzonu macicy. Wpływ na samopoczucie i kontrolę apetytu.

Dieta ketogenna  (KD) budzi od lat ogromne kontrowersje w środowisku medycznym. A to za sprawą swojego składu w którym 70% energii musi pochodzić z tłuszczu!

Uczeni z Wielkiej Brytanii postawili hipotezę badawczą, że  zastosowanie KD

  1. poprawi samopoczucie i sprawność fizyczną
  2. zmniejszy uczucie głodu
  3. zmniejszy pragnienie (głód)  słodyczy i produktów wysokoskrobiowych

Zdecydowano się na przeprowadzenie 12 tygodniowej obserwacji w grupie kobiet z rakiem jajnika lub trzonu macicy. Zgodnie ze sztuką uczestniczki losowo przydzielono do dwóch grup :

  • grupy stosującej dietę ketogenną ( energia 70: 25: 5 z tłuszczu, białka i węglowodanów)
  • dietę zgodną z wytycznymi  American Cancer Society – (ACS: nisko tłuszczowa o dużej zawartości włókna roślinnego).

Od początku badania sprawdzano i oceniano zmiany kondycji psychicznej, fizycznej, apetyt i …. zachcianki badanych kobiet.

Jakie uzyskano wyniki?

Po 12 tygodniach między grupami KD i ACS wystąpiła istotna różnica w obszarze  badaniej sprawności fizycznej (p <0,05). Odnotowano, że  kobiety z grupy KD nie otrzymujące  chemioterapii odczuwały  znacząco mniejsze zmęczenie  (p <0,05).

Jak można było przypuszczać zaobserwowano znaczącą różnicę między grupami  w odczuwaniu zachcianek na produkty bogate w skrobię i tłuszcze typu fast food . Grupa kobiet stosujących KD odczuwała te zachcianki znacznie rzadziej .

Natomiast co zaskakujące (dla mnie przynajmniej) nie było znaczącej różnicy (między-obydwoma grupami)  w ocenie samopoczucia i uczuciu głodu.

Uczeni podsumowali swoje badania wnioskiem, że u kobiet z rakiem jajnika i endometrium stosowanie KD nie wpływa negatywnie na jakość życia. W rzeczywistości jakość życia kobiet może ulec poprawie przynajmniej w kontekście sprawności fizycznej, zmniejszenia uczucia zmęczenia oraz redukcji łaknienia na produkty wysokotłuszczowe i wysokoskrobiowe.

autor wpisu E Stachowska na podstawie

Nutrients 2018, 10, 1187; doi:10.3390/nu10091187