Dieta a depresja – czy jest powiązanie?
18856
post-template-default,single,single-post,postid-18856,single-format-standard,bridge-core-3.0.1,qodef-qi--no-touch,qi-addons-for-elementor-1.5.1,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1200,side_menu_slide_from_right,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-28.6,qode-theme-bridge,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.7.0,vc_responsive,elementor-default,elementor-kit-17645

Dieta a depresja – czy jest powiązanie?

Dieta a depresja – czy jest powiązanie?

Zaburzenia nastroju i depresja stają się coraz częstszym problemem ludzi na całym świecie, w tym również w Polsce. Pierwsze objawy tego schorzenia mogą być często bagatelizowane i spychane na drugi plan. Czy jest zatem możliwość zapobiegania wystąpienia tej choroby lub złagodzenia jej objawów ?

Naukowcy z Uniwersytetu w Melbourne stworzyli listę rekomendacji dietetycznych pomocnych w leczeniu depresji. Okazuje się, że sposób odżywiania i niektóre składniki diety mogą w dużym stopniu zapobiec wystąpieniu  depresji lub w znaczący sposób zmniejszyć jej objawy. Naukowcy opracowali 5 zasad, którymi należy się kierować planując swój sposób żywienia. A oto one:

1. Sposób żywienia powinien opierać się na założenia tradycyjnej diety śródziemnomorskiej

2. Zwiększyć ilość spożywanych warzyw, owoców, roślin strączkowych oraz orzechów

3. Spożywać więcej pokarmów zawierających kwasy z rodziny omega 3 lub rozważyć ich suplementacje

4. Posiłek, który wybieramy powinien zawsze być pełnowartościowy

5. Należy ograniczyć spożycie cukrów prostych oraz wysokoprzetworzonej żywności

Wydaje się , że wymienione wyżej zasady są podstawą zdrowego żywienia  i nie ma w nich nic odkrywczego. Naukowcy podkreślają jednak ich istotny wpływ na epidemiologię choroby, jak również samopoczucie pacjentów.

Źródło: R.S Opie et all. Dietary recommendations for the prevention of depression. Nutr Neurosci. 2015 Aug 28.