29 lis Dieta a depresja cz1
A to wiąże się z problemami emocjonalnymi, radzeniem sobie ze stresem, odczuwaniem bólu, kontrolą ilości spożywanego pożywienia (ze strony mózgu) i PROBLEMAMI Z FUNKCJONOWANIEM JELIT (zmianą motoryki jelit – czytaj problemami z wypróżnianiem, wydzielaniem hormonów przewodu pokarmowego, funkcją wydzielniczą żołądka).
Jaka może być przyczyna? Po pierwsze – pogorszona wchłanialność tryptofanu pochodzącego z pokarmu.
We krwi tryptofan wiąże się w 80 do 90 % z albuminą i w osoczu występuje jedynie niewielka jego ilość. Jedynie około 1 procent przyjętego tryptofanu jest przekształcany w serotoninę.
Dostępność tryptofanu stanowi czynnik limitujący wydajność syntetyczną, tzn. czynniki takie jak przenikanie tryptofanu przez barierę krew-mózg, niedostateczna resorpcja pokarmowa jako skutek nietolerancji fruktozy, złe wchłanianie ze względu na celiakię, jelitowe stany zapalne w ramach przewlekłego zapalenia jelit lub zespół drażliwego jelita upośledzają dostępność i w rezultacie prowadzą do wymienionych wyżej objawów psychicznych.
Jak działa serotonina?
Serotonina wpływa na poprawę samopoczucia, działa przeciwdepresyjnie, rozluźniająco i uśmierza ból. W obrębie przewodu pokarmowego serotonina wywiera wpływ na ruchliwość, wydzieliny i odczuwanie bólu.
Lit. Dlaczego bolą jleita? wyd. Alab
Behav Brain Res. 2015 Jan 15;277:32-48. doi: 10.1016/j.bbr.2014.07.027. Epub 2014 Jul 29; Neuropsychopharmacology (2012) 37, 939-949;
autyzm chudnięcie depresja epigenom epigenetyka dieta dydpepsja foliany FTO genetyka genom gluten indywidualizacja jelita kwas foliowy mikroflora MTHFR neurodegeneracyjne nowotwory nutrigenetyka nutrigenomika odchudzanie rak SIBO sportowiec żywienie