Czyściłeś jelita? Uśmiechnij się! Cóż innego Ci pozostało?
18893
post-template-default,single,single-post,postid-18893,single-format-standard,bridge-core-3.0.1,qodef-qi--no-touch,qi-addons-for-elementor-1.5.1,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1200,side_menu_slide_from_right,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-28.6,qode-theme-bridge,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.7.0,vc_responsive,elementor-default,elementor-kit-17645

Czyściłeś jelita? Uśmiechnij się! Cóż innego Ci pozostało?

Czyściłeś jelita? Uśmiechnij się! Cóż innego Ci pozostało?

Hydrokolonoterapia – fakty i mity, część 2

Tak jak obiecaliśmy w poprzednim wpisie, oto kilka słów na temat mitów krążących o hydrokolonoterapii. Obalamy tych 5 głównych, dotyczących zalet tego zabiegu.

Mit nr 1: Niestrawione resztki pokarmu blokują wchłanianie składników pokarmowych, a w szczególnych sytuacjach mogą nawet przemieszczać narządy.

Zacznijmy od samych podstaw. Główne wchłanianie składników pokarmowych zachodzi w jelicie cienkim. Jelito grube stanowi ostatni etap formowania treści kałowych, w którym zostaje przede wszystkim wchłonięta woda. Dodatkowo ruchy perystaltyczne i segmentacja jelit nie pozwalała na długie zaleganie treści jelitowych. Treści kałowe nie są w stanie również zaburzyć ułożenia narządów wewnętrznych.

Mit nr 2: Zabieg wzmacnia mięśniówkę okrężnicy, poprawiając jej pracę.

Podczas zabiegu nie dochodzi do wzmocnienia ściany jelita, może jednak dojść do uszkodzenia jego ściany. Wysokie ciśnienie wody może spowodować pęknięcie ściany jelita i rozwój poważnego zakażenia. Nie ma niestety danych mówiących o bezpieczeństwie tego zabiegu i częstości powikłań z nim związanych.

Mit nr 3: Zabieg wyzwoli nas od wzdęć i zaparć.

Uczucie lekkości jest chwilowe i związane z brakiem treści pokarmowej w jelicie. Po posiłku problem będzie powracał, często ze zdwojoną siłą. Problem wzdęć może być związany z zaburzeniami flory bakteryjnej i nasiloną fermentacją w jelicie. Zabieg hydrokolonoterapii niszczy ekosystem jelit, co może powodować wzmożony rozwój flory patologicznej.

Mit nr 4: Zabieg redukuję masę ciała.

Redukcja masy ciała jest związana z wypłukaniem masy kałowej. Po obfitym posiłku waga powróci.

Mit nr 5: Zabieg jest skutecznym sposobem leczenia trudnych zaparć.

Problem zaparć jest problemem bardzo złożonym, często o nieznanej etiologii.  Zaparcia mogą być spowodowane złym sposobem odżywiania, lekami, nieprawidłowościami w budowie jelita lub innymi schorzeniami. Wypłukanie treści pokarmowej daje krótkotrwały efekt i po raz kolejny jest związane z pustym jelitem.

Źródło: Katarzyna Borycka – Kiciak, „Hydrokolonoterapia – fakty i mity”, Kosmos. Problemy nauk biologicznych 2010; 59(288-289): 421-428.

Autor: Zespół Dietetica