28 gru Czyściłeś jelita? Uśmiechnij się! Cóż innego Ci pozostało?
Hydrokolonoterapia – fakty i mity, część 2
Tak jak obiecaliśmy w poprzednim wpisie, oto kilka słów na temat mitów krążących o hydrokolonoterapii. Obalamy tych 5 głównych, dotyczących zalet tego zabiegu.
Mit nr 1: Niestrawione resztki pokarmu blokują wchłanianie składników pokarmowych, a w szczególnych sytuacjach mogą nawet przemieszczać narządy.
Zacznijmy od samych podstaw. Główne wchłanianie składników pokarmowych zachodzi w jelicie cienkim. Jelito grube stanowi ostatni etap formowania treści kałowych, w którym zostaje przede wszystkim wchłonięta woda. Dodatkowo ruchy perystaltyczne i segmentacja jelit nie pozwalała na długie zaleganie treści jelitowych. Treści kałowe nie są w stanie również zaburzyć ułożenia narządów wewnętrznych.
Mit nr 2: Zabieg wzmacnia mięśniówkę okrężnicy, poprawiając jej pracę.
Podczas zabiegu nie dochodzi do wzmocnienia ściany jelita, może jednak dojść do uszkodzenia jego ściany. Wysokie ciśnienie wody może spowodować pęknięcie ściany jelita i rozwój poważnego zakażenia. Nie ma niestety danych mówiących o bezpieczeństwie tego zabiegu i częstości powikłań z nim związanych.
Mit nr 3: Zabieg wyzwoli nas od wzdęć i zaparć.
Uczucie lekkości jest chwilowe i związane z brakiem treści pokarmowej w jelicie. Po posiłku problem będzie powracał, często ze zdwojoną siłą. Problem wzdęć może być związany z zaburzeniami flory bakteryjnej i nasiloną fermentacją w jelicie. Zabieg hydrokolonoterapii niszczy ekosystem jelit, co może powodować wzmożony rozwój flory patologicznej.
Mit nr 4: Zabieg redukuję masę ciała.
Redukcja masy ciała jest związana z wypłukaniem masy kałowej. Po obfitym posiłku waga powróci.
Mit nr 5: Zabieg jest skutecznym sposobem leczenia trudnych zaparć.
Problem zaparć jest problemem bardzo złożonym, często o nieznanej etiologii. Zaparcia mogą być spowodowane złym sposobem odżywiania, lekami, nieprawidłowościami w budowie jelita lub innymi schorzeniami. Wypłukanie treści pokarmowej daje krótkotrwały efekt i po raz kolejny jest związane z pustym jelitem.
Źródło: Katarzyna Borycka – Kiciak, „Hydrokolonoterapia – fakty i mity”, Kosmos. Problemy nauk biologicznych 2010; 59(288-289): 421-428.
Autor: Zespół Dietetica