Czym nietolerancja na mleko różni się od alergii?
18911
post-template-default,single,single-post,postid-18911,single-format-standard,bridge-core-3.0.1,qodef-qi--no-touch,qi-addons-for-elementor-1.5.1,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1200,side_menu_slide_from_right,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-28.6,qode-theme-bridge,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.7.0,vc_responsive,elementor-default,elementor-kit-17645

Czym nietolerancja na mleko różni się od alergii?

Czym nietolerancja na mleko różni się od alergii?

Te dwa terminy są często mylone, a tymczasem nie oznaczają tego samego. Alergia jest zawsze związana z określonymi mechanizmami immunologicznymi – produkcją przeciwciał klasy IgE. Nietolerancja, czyli wrażliwość niealergiczna, odnosi się do niekorzystnych reakcji organizmu niezwiązanych z produkcją przeciwciał.

Objawy nietolerancji są zwykle opóźnione i mogą wystąpić nawet po kilku godzinach od spożycia pokarmu.

W wypadku alergii IgE-zależnej reakcja następuje bardzo szybko, maksymalnie do kilku godzin od spożycia pokarmu. Kolejną ważną cechą alergii jest to, że do wywołania reakcji wystarczy nawet śladowa ilość alergenu, a zatem alergii nie możemy przeoczyć. I znów – nietolerancja jest bardzo często zależna od dawkprzyjętego alergenu. Mała ilość pokarmu nie wywołuje żadnej reakcji. Tymczasem w ciągu dłuższego czasu efekty ulegają zjawisku „kumulacji” dawki. Nazywamy to długofalowym wyzwalaniem reakcji. To podstępna „twarz” nietolerancji na mleko.

Nietolerancja, czyli co?

Najczęstszą przyczyną nietolerancji mleka jest nietolerancja laktozy, która może dotyczyć nawet 37% populacji polskiego społeczeństwa.

Nietolerancja może wynikać z różnych przyczyn. Najczęstsze jest podłoże genetyczne związane z polimorfizmem genu LCT laktazy (pierwotna nietolerancja laktazy, czyli enzymu trawiącego cukier mleczny).

Przyczyną jest pogłębiający się z wiekiem niedobór laktazy. Nietolerancja może pojawić się w każdym wieku. Najmniej prawdopodobna jest u dzieci, u których niepożądane reakcje organizmu są wywołane przez IgE-zależną rekcję na białka mleka.

Pierwotna nietolerancja laktozy rozwija się zwykle powyżej 5 roku życia u osób z predyspozycją genetyczną.

Wtórna nietolerancja laktozy (nabyta) ma zawsze charakter przejściowy. Jej przyczyną mogą być: zakażenia przewodu pokarmowego, celiakia, alergie pokarmowe, czy skutek ubocznego działania leków lub alkoholu. Może być także wynikiem niedożywienia, mukowiscydozy, choroby Leśniewskiego-Crohna.

Wrodzona nietolerancja laktozy to z kolei bardzo rzadkie zaburzenie charakteryzujące się całkowitym niedoborem laktazy, czyli całkowitą niezdolnością do trawienia laktozy. Pacjenci z tym schorzeniem muszą być na diecie bezlaktozowej przez całe życie. Nawet najmniejsze ilości laktozy powodują kłopoty trawienne: biegunki, bóle brzucha.

O tym, by przekonać się czy masz nietolerancję laktozy, wystarczy test LCT. Informacja o teście: https://dietetica.com.pl/page/alergie-laktoza.html.

Źródło: na podstawie artykułu M. Podkalicki Nadwrażliwość na mleko Diagnosta Laboratoryjny nr.2 , 2015.

fot. Myrabella / Wikimedia Commons, via Wikimedia Commons