Czy zakwaszenie ma wpływ na wydolność podczas ćwiczeń beztlenowych?
19962
post-template-default,single,single-post,postid-19962,single-format-standard,bridge-core-3.0.1,qodef-qi--no-touch,qi-addons-for-elementor-1.5.1,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1200,side_menu_slide_from_right,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-28.6,qode-theme-bridge,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.7.0,vc_responsive,elementor-default,elementor-kit-17645

Czy zakwaszenie ma wpływ na wydolność podczas ćwiczeń beztlenowych?

Czy zakwaszenie ma wpływ na wydolność podczas ćwiczeń beztlenowych?

Obecne wariacje modelu żywienia wśród krajów zachodnich mają istotny wpływ na balans kwasowo-azotowy w organizmie człowieka. W efekcie diety te mogą zmienić w niewielkim stopniu  pH krwi i moczu. Generalnie warzywa i owoce zmniejszają zakwaszenie organizmu, natomiast produkty mięsne, zbożowe czy też sery zwiększają jego zakwaszenie.

Amerykańscy naukowcy postanowili sprawdzić w praktyce, jaki wpływ ma zakwaszenie organizmu na wydajność ćwiczeń beztlenowych. Do badania przystąpiło 10 ochotników, których poddali się diecie zakwaszającej, jak i diecie alkalizującej. Następnie ochotnicy przechodzili do ćwiczeń, które polegało na bieganiu na bieżni, gdzie stopniowo zwiększano nachylenie bieżni, aż do wyczerpania sił. Po 10 minutach odpoczynku uczestnik przechodził znów do biegania na bieżni z nachyleniem o 2% większym niż poprzednio, co doprowadziło do wysiłku anaerobowego.

Naukowcy zaobserwowali, że dieta bogata w owoce i warzywa, a uboga w mięso i produkty zbożowe jest korzystna w ćwiczeniach anaerobowych ze względu na zwiększenie wytrzymałości aż o 21%. Wiedza ta może mieć istotne przełożenie w żywieniu sportowców. Badanie zostało przeprowadzone tylko na 10 osobach, więc przyszłe badania na większych grupach może doprowadzić do dalszych wniosków, jak również należy sprawdzić efekty długotrwałej diety alkalicznej wśród sportowców.

Źródło: Caciano SL., Inman CL., Gockel-Blessing EE., Weiss EP. Effects of Dietary Acid Load on Exercise Metabolism and Anaerobic Exercise Performance; Journal of Sports Science and Medicine (2015) 14, 364-371

Autor: Zespół Dietetica