Badania zespołu naukowców skupionych wokół projektu TEDDY (The Environmental Determinants of Diabetes in the Young) miały za zadanie wykazać czy wiek dziecka, w którym poda się mu po raz pierwszy produkty z glutenem, może być niezależnym czynnikiem ryzyka rozwoju choroby trzewnej (celiakii).

Badania obejmowały dużą grupę dzieci z niektórych krajów Europy i USA (liczba 6436). Dzieci od urodzenia były pod stałą kontrolą naukowców przez 5 lat trwania projektu. Gluten pojawia się w żywieniu dziecka wraz z wprowadzeniem do żywienia kaszek. W różnych krajach ten wiek jest inny. Dla przykładu w Szwecji mediana wieku, w którym po raz pierwszy matki podawały dziecku produkty z glutenem, wyniosła 21.7 tygodnia życia dziecka, podczas gdy w USA mediana wyniosła 30.4 tygodnia życia. Naukowcy robili dzieciom cyklicznie badania przeciwciał skierowanych przeciwko transglutaminazie (t TG). Jest to jeden z rekomendowanych testów wskazujących na rozwijającą się nietolerancję pokarmową na gluten. Po zakończeniu obserwacji okazało się, że 12% badanych dzieci (ze wszystkich krajów) charakteryzowało się podwyższonym poziomem przeciwciał (tTG) we krwi, a 5% z nich rozwinęło w tym czasie celiakię. Choć wyniki są przygnębiające (12% dzieci w ciągu 5 lat wskazuje na wrażliwość na gluten), to jednak wiek, w którym wprowadza się gluten do diety dziecka, nie wydaje się mieć znaczącego wpływu na to czy dziecko zachoruje, czy nie. Badacze potwierdzili, że wprowadzenie glutenu do diety dziecka między 17 a 26 tygodniem życia nie wiąże się ze wzrostem ryzyka pojawienia się nadwrażliwości na gluten (wzrost stężenia tTG) czy celiakii. A to oznacza, że wrażliwość na gluten w głównej mierze zależy od znanych czynników ryzyka, takich jak: historia celiakii w rodzinie czy predyspozycje genetyczne dziecka. Czyli jeśli wstępują u dziecka czynniki ryzyka celiakii (genetyczne, środowiskowe), niezależnie od wieku w którym podamy dziecku gluten, ryzyko choroby jest duże.
Jak to wygląda w Polsce? Instytut  Matki i dziecka rekomenduje wprowadzenie posiłków uzupełniających dla dzieci karmionych piersią w wieku 6-8 miesięcy (2 posiłki uzupełniające), 3-4 posiłki miedzy 9 a 24 tygodniem życia. Od 12 miesiąca (48 tygodnia życia) od 1 do 2 przekąsek zawierających gluten.

Mediana- populacyjna wartość środkowa
Źródło: Pediatrics. 2015 Jan 19. pii: peds.2014-1787. [Epub ahead of print]
fot: Autor: kellyhogaboom [CC BY-SA 2.0 (Wikimedia Commons)

autyzm chudnięcie depresja epigenom epigenetyka dieta dydpepsja foliany FTO genetyka genom gluten indywidualizacja jelita kwas foliowy mikroflora  MTHFR neurodegeneracyjne nowotwory nutrigenetyka  nutrigenomika odchudzanie  rak  SIBO sportowiec żywienie