Czy warto stosować suplementację beta-alaniną?
20077
post-template-default,single,single-post,postid-20077,single-format-standard,bridge-core-3.0.1,qodef-qi--no-touch,qi-addons-for-elementor-1.5.1,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1200,side_menu_slide_from_right,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-28.6,qode-theme-bridge,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.7.0,vc_responsive,elementor-default,elementor-kit-17645

Czy warto stosować suplementację beta-alaniną?

Czy warto stosować suplementację beta-alaniną?

To pytanie jest zasadne dla osób uprawiających sporty wytrzymałościowe. Beta-alanina zwiększa zawartość mięśniowej karnozyny, a to jest powiązane ze zwiększeniem wytrzymałości mięśni podczas intensywnego wysiłku.

Dotąd nie było wiadomo, czy dawka suplementacyjna beta-alaniany powinna być uzależniona od masy ciała i płci sportowca oraz jak długo powinno trwać „ładowanie” mięśni karnozyną.
Oczywiście mieliśmy do wglądu materiały przygotowane przez firmy produkujące suplementy, ale ich rzetelność pozostawia najczęściej wiele do życzenia. W tym roku ukończono badania na grupie 34 kobiet i mężczyzn, którzy przeszli procedurę „ładowania” mięśni beta-alaniną w dawce 3.2 g (4×800 mg) BA/dzień przez 46 dni. Potem ochotnicy zostali podzielenie na 3 grupy, w których otrzymywali:
a) 0.4 g BA/dzień,
b) 0.8 g BA/dzień
c) 1.2 g BA/dzień
Jak przestawiły się wyniki? Ani płeć, ani wyjściowa masa ciała nie mają większego wpływu na masę karnozyny uzyskaną w wyniku „ładowania”. Dawką podtrzymującą zwiększoną ilość karnozyny (o 30-50% w stosunku do ilości wyjściwej) jest 1,2 g /dzień.
​źróło: Med Sci Sports Exerc. 2014 Jan 1.

autyzm chudnięcie depresja epigenom epigenetyka dieta dydpepsja foliany FTO genetyka genom gluten indywidualizacja jelita kwas foliowy mikroflora  MTHFR neurodegeneracyjne nowotwory nutrigenetyka  nutrigenomika odchudzanie  rak  SIBO sportowiec żywienie