Czy produkty bogate w cholesterol mają wpływ na jego stężenie we krwi ?
18671
post-template-default,single,single-post,postid-18671,single-format-standard,bridge-core-3.0.1,qodef-qi--no-touch,qi-addons-for-elementor-1.5.1,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1200,side_menu_slide_from_right,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-28.6,qode-theme-bridge,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.7.0,vc_responsive,elementor-default,elementor-kit-17645

Czy produkty bogate w cholesterol mają wpływ na jego stężenie we krwi ?

Czy produkty bogate w cholesterol mają wpływ na jego stężenie we krwi ?

Jeśli jesteś w grupie osób z wysokim cholesterolem i wydaje ci się , że ograniczenie podaży cholesterolu z dietą wystarczy, koniecznie musisz to przeczytać nasz wpis.

Cholesterol występuje we wszystkich tkankach zwierzęcych, nie występuje natomiast w tkance roślinnej. Nawet 80% cholesterolu pochodzi z syntezy endogennej, a tylko 20 % jest dostarczana z dietą.  Cholesterol odgrywa bardzo ważną rolę i pozwala na normalnie funkcjonowanie wszystkich systemów w organizmie człowieka. Szacuje się, że endogenna synteza cholesterolu pozwala na zaspokojenie wszystkich potrzeb metabolicznych organizmu. Przeciętny Polak spożywa codziennie 343,6 mg cholesterolu/dobę a przeciętna Polka 231,7 mg chol/dobę. Bezpieczne spożycie cholesterolu w państwach europejskich szacuje się na ok. 300 mg/ dobę. Problemy z ustaleniem odpowiedniej bezpiecznej dawki wynikają z faktu, iż spożywanie cholesterolu z dietą nie ma bezpośredniego przełożenia z podniesieniem stężenia cholesterolu we krwi. Normy żywieniowe dla populacji polskiej potwierdzają tę tezę i podkreślają, że: „nie ma potrzeby ustalenia normy spożycia cholesterolu, celowe jest natomiast uwzględnienie zasady ograniczenie spożycia nasyconych kwasów tłuszczowych i cholesterolu w ramach upowszechnienia wiedzy o zdrowym żywieniu”.

Podsumowując:

Podstawowym zasadami, które pomogą nam obniżyć stężenie cholesterolu jest ograniczenie cukrów prostych w diecie!!! To one są głównym substratem wykorzystywanym do syntezy cholesterolu w organizmie.

Kolejną bardzo ważną rzeczą jest zaprzestanie łączenia glukozy i tłuszczów nasyconych kwasów tłuszczowych w diecie. W sposób restrykcyjny należy wykluczyć z diety izomery trans  kwasów tłuszczowych  w pożywieniu. Te tłuszcze aktywują syntezę cholesterolu w organizmie człowieka, co może prowadzić do hipercholesterolemii.

Pamiętajcie również, że choroby układu krążenia mogą wynikać z nadmiernej produkcji homocysteniny we krwi . A temu sprzyjają niedobory witaminy B12 i kwasu foliowego . Jeśli jest takie podejrzenie należy wykonać pomiar stężenia homocysteiny we krwi i włączyć suplemntację witaminami. Ten krok jest potrzebny szczególnie w rodzinach obciążonych chorobami krążenia.

Zródła matereiały IŻŻ