29 lis Czy osoby chore z COVID 19 powinny stosować probiotyki ?
We wpisie dowiesz się jakie jest stanowisko lekarzy z Zhejiang University School of Medicine a więc lekarzy, którzy jako pierwsi zmagali się z pandemią COVID 19, w sprawie stosowania probiotyków u pacjentów z COVID19.
Mam przed sobą Handbook of COVID-19 Prevention and treatment czyli kompletne kompendium dotyczące kompleksowej opieki and pacjentem z COVID -19. Okazuję się, że u części pacjentów COVID-19 rozwijają się objawy ze strony przewodu pokarmowego (ból brzucha i biegunka). Dzieje się tak z powodu bezpośredniego z działania wirusa na błonę śluzową jelita albo na skutek działania leków przeciwwirusowych i przeciwinfekcyjnych wywołujących biegunki/wymioty u chorych.
Co ciekawe, u pacjentów COVID-19 wykrywa się zaburzenia mikrobioty jelitowej manifestującą się znaczną redukcją zawartości komensalnych bakterii Lactobacillus i Bifidobacterium w jelicie. Zaburzenia równowagi mikrobioty jelitowej mogą prowadzić do translokacji bakterii przez barierę jelitową i wtórnej infekcji.
Z tego powodu szczególnie istotne jest utrzymywanie równowagi mikrobioty jelitowej poprzez stosowanie probiotyków i wsparcie żywieniowe.
Specjaliści sprawujący opiekę nad pacjentami zauważyli że:
(1) Probiotyki mogą ograniczyć translokację bakteryjną i zmniejszyć ryzyko wtórnej infekcji. (endotoksemii). Probiotyki pobudzają wzrost mikrobioty komensalnej, zahamowanie wzrostu szkodliwych bakterii, zmniejszenie produkcji toksyn bakteryjnych i ograniczenie infekcji spowodowanych dysbiozą jelitową.
(2) Probiotyki mogą złagodzić objawy żołądkowo-jelitowe. Zmniejszają ilość wody w stolcu, poprawiają konsystencję stolca i częstość defekacji a także ograniczają nasilenie biegunki poprzez hamowanie atrofii ( uwiądu) błony śluzowej.
(3) Lekarze wskazują, że probiotyki mogą zostać zastosowane w celu zmniejszenia ryzyka translokacji bakteryjnej i endotoksemii.
(4) Ważnym środkiem dla zachowania równowagi mikrobioty jelitowej jest wsparcie żywieniowe pacjenta
Wsparcie żywieniowe powinno obejmować żywienie doustne a jeśli pacjent jest niedożywiony lub
rozwija niedożywienie podczas choroby powinno żywienie dojelitowe wprowadzone w ciągu 24-48 h od przyjęcia do szpitala.
Żywienie dojelitowe zapewnia poprawne odżywienie, poprawia działanie bariery jelitowej i działanie układu immunologicznego a także wpływa na zachowanie poprawnego składu mikrobioty.
Photo by Altin Ferreira on Unsplash
Na podstawie CORONAVIRUS 2019-nCoV INFECTION:
Expert Consensus on Guidance and Prevention Strategies for Hospital Pharmacists and the Pharmacy Workforce (1st Edition)
Handbook of COVID-19 Prevention and Treatment Compiled According to Clinical Experience mikrobioty jelitowej.
.