Czy niedobór witaminy D w życiu płodowym zwiększa ryzyko autyzmu u dzieci?
17981
post-template-default,single,single-post,postid-17981,single-format-standard,bridge-core-3.0.1,qodef-qi--no-touch,qi-addons-for-elementor-1.5.1,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1200,side_menu_slide_from_right,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-28.6,qode-theme-bridge,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.7.0,vc_responsive,elementor-default,elementor-kit-17645

Czy niedobór witaminy D w życiu płodowym zwiększa ryzyko autyzmu u dzieci?

Czy niedobór witaminy D w życiu płodowym zwiększa ryzyko autyzmu u dzieci?

Coraz więcej doniesień medycznych wskazuje na fakt, że niedobór witaminy D (D [ 25 ( OH ) D) we krwi dziecka (w okresie jego życia płodowego i po urodzeniu) może mieć kluczowe znaczenie w zwiększaniu ryzyka rozwoju autyzmu.

Amerykańskie badania wykazały, że dzieci autystyczne charakteryzują się niższym stężeniem wit. D we krwi zarówno w życiu płodowym, jak i po urodzeniu. Mechanizm wiążący stężenie wit. D z autyzmem może opierać się na roli tej witaminy w regulowaniu mechanizmów naprawy DNA – aktywna wit. D jest niezbędna do tego procesu. Wit. D może również zmniejszyć ryzyko autyzmu poprzez swoje działanie przeciwzapalne, redukcję ryzyka procesów autoimmunologicznych, zwiększanie progu drgawkowego oraz wpływ na metabolizm glutationu (substancji zaangażowanej w usuwanie metali ciężkich z organizmu).
źróło: Dermatoendocrinol. 2013 Jan 1;5(1):199-204. doi: 10.4161/derm.24356.