Czy mleko jest dopuszczalne w diecie sportowca?
19920
post-template-default,single,single-post,postid-19920,single-format-standard,bridge-core-3.0.1,qodef-qi--no-touch,qi-addons-for-elementor-1.5.1,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1200,side_menu_slide_from_right,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-28.6,qode-theme-bridge,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.7.0,vc_responsive,elementor-default,elementor-kit-17645

Czy mleko jest dopuszczalne w diecie sportowca?

Czy mleko jest dopuszczalne w diecie sportowca?

Czy mleko jest produktem po który powinien sięgać sportowiec? No właśnie, mleko to  temat   ostrej polemiki. W zależności od „wyznania” można traktować mleko jako dobre lub beznadziejne źródło białka.Spróbujmy przeanalizować temat na chłodno.

Jeden kubek mleka to 8 g białka. W skład białek mleka wchodzą głównie kazeina oraz  białka serwatkowe. 80% wszystkich białek mleka to kazeina. Od razu możemy zanegować sens picia mleka u osób uczulonych na kazeinę. Do typowych objawów uczulenia należą nawracające infekcje górnych dróg oddechowych, zmiany skórne (sucha schodząca skóra, wypryski).

Badania pokazują, że mleko jest dobrym wyborem dla treningu oporowego ( Elliot w roku 2006 , Hartman w 2007, Joesse w 2010 ) – poprawiają regenerację mięśni i odbudowę mięśni po wysiłku . Ale trzeba dodać że nie wszystkie badania są tak jednoznaczne  (np. Kukuljan 2007 r)

Białka serwatkowe są uznawane za najlepsze źródło białka dla sportowca. Wartość odżywczą białka serwatki „przebija” wartość odżywcza jajek .

W serwatce dominującymi białkami są beta laktoglobulina i alfa laktoalbumina. Do tego mnóstwo  immunoglobulin ( pełniących funkcję przeciwciał) oraz albuminy. Procesy technologiczne wykorzystywane w procesie uzyskiwania serwatki ( ultrafiltracja, mikrofiltracja, odwrócona osmoza, wymiana jonów) przyczyniają się do zwiększenia zawartości końcowych produktów modyfikacji białek.

Białka serwatkowe można kupić w formie:

koncentratów

izolatów

hydrolizatów.

Te 3 produkty różną się zawartością laktozy (cukier mleczny) i aminokwasów.

Izolaty są   najbardziej „czystą” i skoncentrowanym produktem wytworzonym z serwatki

Izolaty zawierają 90% albo więcej białka i niewielkie ilości tłuszczu i laktozy.

Koncentraty zawierają od 25- 89% białka (zależy od produktu), tłuszcz i laktoz1)ę (zmienne ilości)

 

źródło L M Lowery J Antonio Dietary Protein and resistance exscercise. 2014