Czy jelitowa flora bakteryjna ma wpływ na skuteczność szczepionki?
18735
post-template-default,single,single-post,postid-18735,single-format-standard,bridge-core-3.0.1,qodef-qi--no-touch,qi-addons-for-elementor-1.5.1,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1200,side_menu_slide_from_right,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-28.6,qode-theme-bridge,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.7.0,vc_responsive,elementor-default,elementor-kit-17645

Czy jelitowa flora bakteryjna ma wpływ na skuteczność szczepionki?

Czy jelitowa flora bakteryjna ma wpływ na skuteczność szczepionki?

Dlaczego szczepionki nie są skuteczne u wszystkich? Wydaje się, że jedną z przyczyn może być specyficzny skład drobnoustrojów bytujących w jelitach. Jeśli ktoś z Was nie jest jeszcze przekonany o tym, jak ważny jest rozwój prawidłowej flory jelit zapraszamy do lektury.

Naukowcy zaczęli się zastawiać, dlaczego niektóre szczepionki są skuteczne dla określonych populacji a w niektórych ich skuteczność jest bardzo niska. Tak było im. w przypadku szczepionki na rotawirusa, która kiedyś uśmiercała setki tysięcy dzieci na całym świecie. W roku 2006 na rynek trafiła doustna szczepionka, która znacząco zmniejszyła zachorowalność i drastyczny przebieg choroby w większości krajów na świecie. Najmniejszą skuteczność odnotowano w krajach azjatyckich i afrykańskich. Naukowcy z uniwersytetu w Amsterdamie przeprowadzili badanie, które polegało na podaniu szczepionki 66 holenderskim dzieciom i 66 dzieciom pakistańskim. Wśród dzieci holenderskich szczepionka miała bardzo wysoką skuteczność, w przypadku dzieci pakistańskich tylko 15%. Po zbadaniu flory bakteryjnej okazało się, że dzieci, które zareagowały na szczepionkę miały zdecydowanie większą różnorodność flory bakteryjnej jelit. Szczególnie ważną grupą okazały się bakterie z rodziny Protebacteria. Bakterie te posiadają „witki” zawierające specyficzne białko – flagelinę, która pobudza aktywność układu immunologicznego. Duża liczba takich bakterii może pobudzać naturalną odporność naszego organizmu oraz, jak niedawno odkryto, zwiększać skuteczność szczepionek.

Źródło: Katherene Harmon „Nasi osobiści szczepionkowi pomocnicy”. Scientific American. Edycja Polska. 2015, 7.