Czy jedzenie produktów bogatych w cholesterol zwiększa jego stężenie we krwi?
18908
post-template-default,single,single-post,postid-18908,single-format-standard,bridge-core-3.0.1,qodef-qi--no-touch,qi-addons-for-elementor-1.5.1,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1200,side_menu_slide_from_right,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-28.6,qode-theme-bridge,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.7.0,vc_responsive,elementor-default,elementor-kit-17645

Czy jedzenie produktów bogatych w cholesterol zwiększa jego stężenie we krwi?

Czy jedzenie produktów bogatych w cholesterol zwiększa jego stężenie we krwi?

Pytanie to wydaje się dość proste, a jednak najnowsze badania pokazują, że odpowiedź jest bardziej skomplikowana, niż nam się wydaje.

Cholesterol jest sterolem występującym we wszystkich tkankach zwierzęcych. Nasz organizm jest w stanie go syntetyzować. Synteza ta, zwana syntezą endogenną, zachodzi głównie w wątrobie oraz jelicie cienkim i stanowi ok. 60-80% całego cholesterolu. Reszta dostarczana jest wraz z dietą. Cholesterol pełni wiele ważnych funkcji, m.in. nadaje sztywność błonie komórkowej, jest prekursorem hormonów steroidowych oraz witaminy D, buduje otoczkę mielinową w komórkach nerwowych. Najnowsze badania pokazują, że endogenna synteza wystarcza na pokrycie zapotrzebowania metabolicznego organizmu. Ogólnie przyjęta granica dziennego spożycia cholesterolu to 300 mg. Przeciętne spożycie tej substancji w Polsce wynosi 343 mg/d dla mężczyzn i 232 mg/d dla kobiet. Istnieje wiele kontrowersji na temat dozwolonej ilości spożycia cholesterolu. Problem ustalenia bezpiecznej granicy wynika m.in. z faktu, iż nie ma jednoznacznych badań wykazujący związek między spożywaniem cholesterolu a zwiększeniem stężenia cholesterolu we krwi. Wydaje się, że kluczową role w podwyższeniu stężenia cholesterolu całkowitego odgrywa duża ilość nasyconych kwasów tłuszczowych w diecie. Jeśli przyjrzymy się zawartości cholesterolu w poszczególnych produktach spożywczych, zauważymy zależność – im więcej tłuszczu, tym więcej cholesterolu, choć i od tej zasady bywają odstępstwa. Pomimo tego, że sam cholesterol nie wpływa bezpośrednio na jego całkowite stężenie w krwi, duże spożycie może wiązać się z podwyższeniem LDL (frakcji tzw. złego cholesterolu, odpowiedzialnego za procesy miażdżycowe). Dodatkowo należy pamiętać, że substancja ta pełni kluczową rolę w regulacji wielu szlaków metabolicznych. Jego wysokie spożycie może powodować m.in. aktywację enzymu – syntazy kwasów tłuszczowych, która prowadzi do produkcji nasyconych kwasów tłuszczowych w naszym organizmie.

Źródło: Normy Żywieniowe Instytutu Żywności i Żywienia 2012

Autor: Dominika Maciejewska

fot. Tamorlan (Own work) [CC BY 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/3.0)], via Wikimedia Commons