28 gru Czy istnieją inne sposoby na wydłużenie życia niż głodówki lecznicze?
Badania prowadzone od lat wykazują, że krótkotrwałe restrykcje kaloryczne wydłużają życie. Długowieczne nacje (np. górale kaukascy) poza cechami genetycznymi stosują tradycyjną dietę, w której normą są czasowe restrykcje kaloryczne. Rzędu 30%. Czy można czymś zastąpić niedojadanie ? Słowem czy istnieje „pigułka” zastępująca głodzenie?
Tak – jakiś czas temu wyodrębniono niskocząsteczkowe czynniki chemiczne, które działają jako aktywatory białek zwanych Sirtuinami . Sirtuiny z kolei biorą udział w regulacji ekspresji genów. Ich działanie jest dosyć proste odłączają od białek krótkie łańcuchy węglowe. Jest to jeden ze sposobów aktywacji białek a mechanizm tej aktywacji nazywamy deacetylacją. Co kluczowe, SIRT aktywują kluczowy dla długości życia czynnik zwanym czynnikiem FOXO 1.
Udowodniono, że SIRT są aktywowane gdy:
a) poddamy się restrykcjom kalorycznym
b) te restrykcje będą obejmowały redukcje zawartości cukrów prostych w diecie
c) zastosujemy coś co je będzie aktywowało – np. niskocząsteczkowe aktywatory SIRT zwane STACs.
Jednym z nich jest resweratrol. Resweratrol zwiększa aktywność ludzkiej sirtuiny SIRT 1 in vitro około 15 krotnie.
Gdzie znajdziemy resweratrol? W 1992 został znaleziony w winie. Niestety – naukowcy to osoby, które celują w niemal natychmiastowym psuciu dobrego samopoczucia! Żeby zbliżyć się do dawek resweratrolu jakie zapewniono hodowanym zwierzętom 69 kilogramowa osoba powinna wypijać od 382 do 1648 litrów czerwonego winna dziennie. Od 2006 w USA na rynku są preparaty resweratrolu izolowanego ze skórek i pestek winogron (drogie), z rdestu japońskiego (tańsze)
Reasumując do celu niewątpliwie prowadzi droga ascezy. Jednak perspektywa umilenia sobie wyrzeczeń codzienną szklaneczką wina czyni ją znacznie znośniejszą.
Sirtuins: Sir2-related NAD-dependent protein deacetylases Brian J North and Eric Verdin Genome Biology 2004, 5:224