Czy flawony mogą uchronić nas przed nowotworami?
17852
post-template-default,single,single-post,postid-17852,single-format-standard,bridge-core-3.0.1,qodef-qi--no-touch,qi-addons-for-elementor-1.5.1,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1200,side_menu_slide_from_right,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-28.6,qode-theme-bridge,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.7.0,vc_responsive,elementor-default,elementor-kit-17645

Czy flawony mogą uchronić nas przed nowotworami?

Czy flawony mogą uchronić nas przed nowotworami?

Każda istota żywa jest skomplikowaną „maszyną” o dużych zdolnościach do samonaprawy. Pod jednym jednak warunkiem – że dostarczymy w porę wszystkich składników potrzebnych do „naprawy”. Oraz że „błąd” który chcemy naprawiać nie jest zbyt duży.

W koncepcjach zdrowia wprowadzonych przez dwóch badaczy  Claud’a  Bernarda i Rene Dubosa, człowiek jest całością zaprogramowaną tak by dobrze funkcjonować i opierać się chorobom ( infekcyjnym). Oczywiście dopóki organizm nie ma zakłóconej równowagi wewnętrznej.

A zjawisko równowagi zdominowane jest przez nieustanną walkę dwóch sił: siejącą destrukcję syntezę wolnych rodników oraz  regulującą ich zawartość pracę układu antyoksydacyjnego.

Bowiem wolne rodniki są cząstkami bezustannie produkowanymi w naszym organizmie, ale nie po to by nam zaszkodzić. Musimy pamiętać, że w fizjologicznych warunkach zdrowia wolne rodniki są produkowane „ po coś”. Tym czymś jest  FIZJOLOGICZNA regulacja wielu procesów ( np. odpowiedzi płytkowej podczas formowania się skrzepu  czytaj w Redox Biol 2018 14, 126-130, Oiajo J ).

W naszym organizmie nieustannie powstają także inne niż tlenowe wolne rodniki. Są to „pożyteczne” ( oczywiście w niskich stężeniach) formy reaktywnych form azotu i siarki, które  pełniąc rolę cząstek sygnalizacyjnych regulują ( i nadzorują) przebieg syntezy niektórych białek, ekspresję genów, transport jonów żelaza, funkcje mitochondrialne. Ten skomplikowany system (pożytecznych) wolnych rodników nowi nazwę wolnorodnikowych interaktomów (Reakctive species interactome RSI) (  czytaj w Antioxid Redox Signal 2017, 27, 684-712. Cortese Krott MM).

Oczywiście RSI, podobnie jak wolne rodniki tlenowe, w wysokich stężeniach nie są pożyteczne. Gdy jest ich nadmiar, zaczynają stymulować rozwój nowotworu. Niedawne doniesienia o udziale reaktywnych form tlenu (ROS) w procesie tzw. nekroptozy  i inicjacji karcynogenezy ( Tumor Biol 2017 39, (6) Wang T) nie pozostawia wątpliwości – ROS podobnie jak RSI są powiązane z  nowotworzeniem.

Jak wolne rodniki można „trzymać w szachu”?

Zawartość wolnych rodników w organizmie musi być ściśle regulowana, bowiem  w nadmiarze pojawia się ich niszczycielski charakter.

Regulacja ich zawartości odbywa się na wielu poziomach. Jednym z elementów tego procesu jest pozyskiwanie cząstek, których rolą jest wygaszanie niekontrolowanej produkcji wolnych rodników.  Są nimi między innymi związki flawonowe, których rola w regulacji zawartości wolnych rodników jest niedyskutowalna.  Czy jednak na tyle poważna żeby zaliczyć je do najlepszych graczy w zapobieganiu powstawania nowotworów?

Przyjrzyjmy się opublikowanej niedawno pracy przeglądzie literatury (tzw. sytematic review)  dotyczącej roli związków flawonowych w zapobieganiu raka wątrobowokomórkowegp  (HCC). Ten rak stanowi większość tzw. pierwotnych nowotworów wątroby.

W jaki sposób związki flawonowe zapobiegają HCC i …..pomagają w terapii?

Oczywiście nie była bym sobą gdybym nie zaczęła od tego, że w zapobieganiu nowotworom (także HCC) niezwykle ważny jest styl życia i ZYWIENIE. Przyjrzymy się zaleceniom żywieniowym mającym  zobrazować jaka dieta ma funkcje protekcyjne (polecam strony Harvard Medical School www.health. harvard.edu). Zawsze podstawą żywienia są świeże warzywa i owoce.

Przyjrzyjmy się wynikom badań przeprowadzonych w modelach zwierzęcych (gryzoniach) . Do analizy zakwalifikowano początkowo 287 prac badawczych dotyczących wpływu różnych związków flawonowych na HCC. Po analizie publikacji odrzucono prace wykonane na liniach komórkowych, prace  z użyciem syntetycznych flawonoidów, napisanych w językach innych niż angielski itd. Finalnie do analizy zakwalifikowano 34 prace.

Jak przebiegały badania?

U zwierząt indukowano  proces nowotworowy – poprzez  przeszczep do zdrowych myszy komórek rakowych HCC (w większości badań), lub poprzez podanie  3 N-nitrozodiethylaminy (NDEA),  afatoxyny B1 (AFB1)  lub  thioacetamidu.

Następnie chorym gryzoniom podawano związki flawonowe i obserwowano  jak to wpływa na zaindukowany nowotwór: czyli na rozmiar guza,  tempo wzrostu, zahamowanie rozrostu, wzrost zawartości białek hamujących ekspresję białek  proapoptotycznych i zahamowanie (supresję) ekspresji białek antyapoptotycznych.

Jakie rośliny badano?

W badaniach były uwzględnione związki flawonowe izolowane z min. zielonej herbaty  (w 23.52% prac),Psianki czarnej  Solanum nigrum (5.88%), Lukrecji gładkiej Glycyrrhiza glabra (5.88%), Tarczycy  Scutellariae radix (5.88%), Morwy indyjskiej Morinda citrifolia (2.94%), Herba epimedii (2.94%), Jabłoń domowa Malus domestica (2.94%), Ostropest plamisty Silybum marianum (2.94%), Oxytropis falcata (2.94%) i inne .
Badane flavony to: Galusan epigallokatechiny, katechiny (inne),
Liquiritigenina, Silybinina, kwas ursolowy, Silymarina, Apigenina, Icariina,
Oroxylina, Luteolina, Morusina, Baicaleina  i inne.

Jakie uzyskano wyniki?

 1. yesw bardzo wielu pracach obserwowano zahamowanie wzrostu guza
 2. yesspadek wagi i objętości zmiany nowotworowej
 3. yesSupresję białek antyapoptotycznych takich jak:Bcl-2; Bcl-x ; MMP-9; p65; mdm2 ; C-jun ; C-fos
 4. yesograniczenie angiogenezy poprzez redukcję wydzielania VEGF
 5. yeswzrost tempa apoptozy
 6. yespobudzenie ekspresji genów kodujących białka  biorące udział w apoptozie
 7. yeszwiększenie syntezy białek działających antyproliferacyjnie
 8. yeszmniejszenie syntezy białek biorących udział w metastazie
 9. yesefekt antyoksydacyjny poprzez pobudzenie aktywności lub zawartości:  SOD, CAT, GPx , GST , GSH, T-SH , PrPr-SH,
  GR , TT , NPT , witaminy E i C oraz TAOC
 10. yesredukcja stresu oksydacyjnego ( potwierdzona zawartością w krwi MDA, TBARS, LPO, FeSO4.
 11. yespotwierdzenie  w badaniach histopatologicznych: nasilenie procesu nekrozy; zmniejszenie nacieku komórek zapalnych; zmniejszenie wydzielania enzymów wątrobowych; spadek masy ciała (większość obserwacji)

Wnioski autorów

Wydaje się, że uzyskane wyniki mogą wspierać wysiłki lekarzy zmierzających do szerszego zastosowania bogatych we flawonoidy wyciągów roślinnym w terapii HCC. Należy jednak pamiętać, że wszystkie wyniki są uzyskane w badaniach na modelach zwierzęcych!

W sens stosowania flawonów pochodzących w warzyw i owoców w zapobieganiu nowotworów chyba nikt nie wątpi. Zjadane regularnie – w formie surowych warzyw i owoców, w odpowiednio dużych ilościach DZIAŁAJĄheart

na podstawie:

Estefanny R. García, et al. Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine Volume 2018, Article ID 6328970,