Czy faktycznie mogę schudnąć, jedząc chilli?
18374
post-template-default,single,single-post,postid-18374,single-format-standard,bridge-core-3.0.1,qodef-qi--no-touch,qi-addons-for-elementor-1.5.1,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1200,side_menu_slide_from_right,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-28.6,qode-theme-bridge,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.7.0,vc_responsive,elementor-default,elementor-kit-17645

Czy faktycznie mogę schudnąć, jedząc chilli?

Czy faktycznie mogę schudnąć, jedząc chilli?

W ostatnim wpisie mówiliśmy o właściwościach kurkuminy. Dziś przedstawiamy kolejną wyjątkową substancję – kapsaicynę. Znajdziecie ją w ostrych papryczkach chilli – im więcej kapsaicyny, tym bardziej ostra papryczka. Oprócz ostrego, palącego smaku, związek ten ma również wiele właściwości prozdrowotnych. Jeśli jesteście miłośnikami ostrych smaków, zapraszamy do krótkiej lektury.

Kapsaicyna jest związkiem występującym powszechnie w ostrych papryczkach chilli. Jej charakterystyczny palący smak jest wyczuwany nawet przy bardzo małej ilości tej substancji. Związek ten został wyekstrahowany i używany już w XVIII w. Dziś znajduje szerokie zastosowanie w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym, jest również jednym z głównych składników gazu pieprzowego. Kapsaicyna należy do substancji niepolarnych, czyli takich, które rozpuszczają się w tłuszczach. Aby pozbyć się  uczucia pieczenia, nie należy popijać papryczki wodą – może to spowodować wręcz odwrotny skutek. Najlepszym rozpuszczalnikiem będzie tłuszcz, możemy więc przegryźć chlebem z oliwą lub napić się nieodtłuszczonego mleka. Oprócz walorów smakowych, kapsaicyna ma wiele właściwości prozdrowotnych. Do głównych z zaliczamy: obniżenie cieśnienia krwi, właściwości przeciwbólowe, gastroprotekcyjne, antyoksydacyjne, przeciwdrobnoustrojowe, czy przeciwnowotworowe. Nie sposób nie wspomnieć również o właściwościach drażniących, co łatwo zauważyć po zjedzeniu zbyt dużej ilości ostrego pokarmu. Ciekawą właściwością tej substancji jest wpływ na redukcję masy ciała oraz metabolizm lipidów. Kapsaicyna reguluję gospodarkę termiczną organizmu, wzmagając termogenezę. Zahamowana jest również transkrypcja genów odpowiadających za syntezę triacylogliceroli. Działania te powodują redukcję tkanki tłuszczowej i zmniejszenie masy ciała. Badanie przeprowadzone na grupie pacjentów z nadwagą pokazało istotny spadek wagi u osób, które do codziennej diety włączyły kapsaicynę.

Źródło: Tomasz Pieńko, „Kapsaicyna – właściwości, zastosowanie i perspektywy”. Wydz. Farm. WUM, 2013, 2, 11-17

Autor: Zespół Dietetica