29 gru Czy dieta ketogenna zakwasza organizm sportowca?
Jednym z potencjalnie negatywnych skutków stosowania diety wysokotłuszczowej (ketogennej) w sporcie jest zwiększone ryzyko zakwaszenia (negatywnego wpływu na równowagę kwasowo zasadową). Obawy były spowodowane wcześniejszymi wynikami badań, w których wykazano zmiany pH, zawartości wodorowęglanów (HCO3-) oraz kwasu mlekowego (La-) u sportowców na diecie ketogennej już w niewielkim czasie po jej wdrożeniu . Do tej pory brakowało badań, które wykazałaby w jaki sposób dieta ketogenna wpływa na parametry buforowania krwi i pH po dłuższym czasie jej stosowania. Do teraz, bowiem mamy świeże wyniki badan zespołu australijskiego w którym badano biegaczy trenujących biegi zawodowo.
Biegaczy podzielono na 3 podgrupy stosujące przez 21 dni: dietę ketogenną (LCHF) o bardzo niskiej zawartości glukozy; druga grupa czasowo włączanych węglowodanów (PCHO). Trzecią grupa byli zawodnicy stosujący dietę o wysokiej zawartości węglowodanów (HCHO) . W tych grupach przed i po treningu oznaczano: wodorowęglany (HCO3-) kwas mlekowy (La -) i pH.
Uzyskane wyniki wskazują, że u tej rangi sportowców dieta w niewielkim stopniu wpływała na stan równowagi kwasowo zasadowej.
Autorzy wnioskują że zdecydowany wpływ na funkcjonowanie układów buforowych u tych osób miały wcześniejsze treningi które zdecydowanie wpłynęły na zwiększoną zdolność buforowania lub działanie układów oddechowego oraz nerek. Reasumując u sportowców wyczynowych to trening ma decydujący wpływ na regulację statusu kwasowo-zasadowego. Dieta (przynajmniej w okresie 21 dni) nie miała żadnego znaczenia.
źródło: Nutrients 2018, 10, 236; doi:10.3390/nu10020236
autor wpisu: Ewa Stachowska