Czy akrylamid może wywołać raka trzustki?
17927
post-template-default,single,single-post,postid-17927,single-format-standard,bridge-core-3.0.1,qodef-qi--no-touch,qi-addons-for-elementor-1.5.1,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1200,side_menu_slide_from_right,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-28.6,qode-theme-bridge,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.7.0,vc_responsive,elementor-default,elementor-kit-17645

Czy akrylamid może wywołać raka trzustki?

Czy akrylamid może wywołać raka trzustki?

Czy spożycie akrylamidu jest skojarzone ze zwiększonym ryzykiem raka trzustki w populacji Europejczyków?

Wyniki badania prospektywnego prowadzono w ramach European Prospective Investigation into Cancer and Nutrition (EPIC). W 1994 roku akrylamid został po raz pierwszy „posądzony” o silne działanie rakotwórcze. Ta informacja wywołała burzę wśród żywieniowców i producentów żywności, bowiem akrylamid występuje w produktach spożywczych zawierających przetworzoną w wysokich temperaturach skrobię. Jest go dużo np. w chipsach czy pieczonych ziemniakach. Aby wyjaśnić czy związek miedzy zwiększonym ryzykiem raka trzustki a spożyciem akrylamidu jest problemem rzeczywistym, przeprowadzono analizę przypadków zachorowania na raka trzustki, bazując na osobach objętych badaniami w ramach Prospective Investigation into Cancer and Nutrition (EPIC). Ilość osób włączonych do badań to > 500 000 mężczyzn I kobiet w wieku 35-75 lat z 10 krajów Europy (Denmark, France, Germany, Greece, Italy, The Netherlands, Norway, Spain, Sweden and the United Kingdom). Dzienne spożycie akrylamidu ustalono na podstawie analizy kwestionariusza spożycia żywności. W ciągu okresu obserwacji w ramach EPIC study (11 lat) na raka trzustki zachorowało 865 osób. Średnie spożycie akrylamidu w grupie EPIC oszacowano na 26.22 µg/dzień.

Nie znaleziono istotnego związku między spożyciem akrylamidu a ryzykiem raka trzustki (HR:0.95, 95%CI:0.89-1.01 per 10 µg/dzień). Nie udowodniono także, że ryzyko raka trzustki związanego ze spożyciem akrylamidu rośnie i jest skojarzone z płcią, paleniem tytoniu, spożyciem alkoholu czy krajem pochodzenia.

Źródło: Ann Oncol. 2013 Jul 14.
Tags: