Częsty błąd popełniany przez osoby przechodzące na dietę bezglutenową
19705
post-template-default,single,single-post,postid-19705,single-format-standard,bridge-core-3.0.1,qodef-qi--no-touch,qi-addons-for-elementor-1.5.1,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1200,side_menu_slide_from_right,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-28.6,qode-theme-bridge,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.7.0,vc_responsive,elementor-default,elementor-kit-17645

Częsty błąd popełniany przez osoby przechodzące na dietę bezglutenową

Częsty błąd popełniany przez osoby przechodzące na dietę bezglutenową

Częsty błąd, popełniany przez osoby przechodzące na dietę bezglutenową, może być groźny dla zdrowia!

Dieta bezglutenowa jest dieta leczniczą, a jej siła polega na tym, że po eliminacji czynnika toksycznego z diety, jakim jest gluten, chorzy odczuwają dużą ulgę. To jednak nie zwalnia chorego z dbałości o wybór zdrowej żywności bez glutenu. A to oznacza, że sam fakt rezygnacji z glutenu nie uchroni nikogo przed chorobami wynikającymi z nieracjonalnego żywienia. Osoba z celiakią czy nadwrażliwością musi dbać o zdrowy sposób żywienia tak samo, jak osoba zdrowa. Sam fakt rezygnacji z glutenu nie uchroni nas przez chorobą niedokrwienną serca, nadciśnieniem tętniczym, zawałem czy udarem, jeśli będziemy żywić się nieracjonalnie. A z tym niestety jest niewesoło. Widzimy na forach zdjęcia produktów ewidentnie śmieciowych, zakupionych przez „szczęśliwców” w sklepach, często już także sieciowych. A tymczasem za każdym razem trzeba skontrolować zawartość innych składników, takich jak: tłuszcz, cukier (szczególnie w jego tanich odmianach – syropy: kukurydziane, glukozowe, glukozowo-fruktozowy), wypełniacze, konserwanty.

Pamiętajmy, żee produkty bez glutenu często mają niską zawartość błonnika, a to jest bardzo mało korzystne dla zdrowia.

Zwracam także uwagę na przemysł który kieruje się tylko chęcią sprzedaży To nadal ten sam przemysł, który „zapakował” gluten do wielu produktów, przyczyniając się do dramatycznego zwiększenia liczby osób nieradzących sobie z glutenem. Nie dajcie się zwieść ładnym opakowaniom i przystępnej cenie – przemysł już zwietrzył okazję do niebywałych zysków w rosnącej grupie odbiorców i produkuje coraz więcej żywności „gluten free”, która nie jest zdrowa.

Dlaczego psuję Państwu humor? Refleksyjnie podchodzę do cynicznych działań przemysłu, po drugie właśnie przeczytałam wyniki badań naukowców z USA, które pokazują rosnące zagrożenie zespołem metabolicznym u osób, które są rok po wprowadzeniu diety bez glutenu. Te wyniki dają do myślenia – z 98 osób, które były od roku na diecie „gluten free”, 29.5% miało po roku przekroczoną dopuszczalną zawartość tkanki tłuszczowej trzewnej  część miała nadciśnienie tętnicze, insulinooporność oraz zredukowany poniżej normy poziom tzw. dobrego cholesterolu.

Te wyniki to prosta droga do cukrzycy typu II i chorób układu krążenia.

Źródło: Aliment Pharmacol Ther. 2015 Feb;41(4):352-9. doi: 10.1111/apt.13062. Epub 2015 Jan 8.

autyzm chudnięcie depresja epigenom epigenetyka dieta dydpepsja foliany FTO genetyka genom gluten indywidualizacja jelita kwas foliowy mikroflora  MTHFR neurodegeneracyjne nowotwory nutrigenetyka  nutrigenomika odchudzanie  rak  SIBO sportowiec żywienie