Czekolada i słodzone napoje typu „light” indukują stłuszczenie wątroby
19801
post-template-default,single,single-post,postid-19801,single-format-standard,bridge-core-3.0.1,qodef-qi--no-touch,qi-addons-for-elementor-1.5.1,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1200,side_menu_slide_from_right,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-28.6,qode-theme-bridge,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.7.0,vc_responsive,elementor-default,elementor-kit-17645

Czekolada i słodzone napoje typu „light” indukują stłuszczenie wątroby

Czekolada i słodzone napoje typu „light” indukują stłuszczenie wątroby

Czekolada i słodzone napoje typu „light” spożywane przez ciężarne samice szczura indukują stłuszczenie wątroby u ich potomstwa. Te smutne wyniki uzyskane zostały przez zespół naukowców kierowanych przez prof. Rauna z Copenhagen University.

Badania zostały przeprowadzone w odpowiedzi na sygnały płynące od World Diabetes Foundation, zgodnie z którymi istnieje potrzeba zbadania wpływu żywienia matki w czasie ciąży na częstość występowania otyłości i cukrzycy typu II u ich potomstwa. W badaniach zespołu specjalistów z Danii koncentrowano się głównie na roli przekarmienia się matki w różnych okresach ciąży.
Do badań użyto ciężarnych szczurzyc rasy Spraque-Dawle, które podzielono na 2 grupy: kontrolną (standardowa, dobrze zbilansowana dieta) i badaną gdzie matkom podawano dietę jak w grupie kontrolnej z tą różnicą, że do posiłków dodawano czekoladę i słodzone napoje.
Uzyskane wyniki pokazują, że w pierwszym dniu po urodzeniu potomstwo z grupy matek karmionych dodatkowo słodyczami było cięższe od potomstwa matek z grupy kontrolnej. Niestety, oprócz masy ciała niekorzystne zmiany dotyczyły także wątroby szczurzych osesków, w której wzrastała synteza trójacylogliceroli i zwiększana była rezerwa glikogenu. W krwi osesków odnotowano znaczną hipierglikemię i hiperinsulinemię w porównaniu do kontroli. Na poziomie subkomórkowym znaleziono istotne zmiany w ekspresji genów zaangażowanych w hepatocytarne utlenianie lipidów, transport VLDL (down-regulation). Wyniki zespołu duńskiego sugerują, że nadużywanie czekolady i napojów słodzonych w okresie ciąży i karmienia piersią przyczynia się do wczesnego początku stłuszczenia wątroby u potomstwa, co związane jest ze zmianami w ekspresji genów zaangażowanych w metabolizm lipidów w wątrobie.

Acta Physiol (Oxf). 2013 Jun 19. doi: 10.1111/apha.12138.