Ćwiczysz? Tauryna jest twoim sprzymierzeńcem.
19911
post-template-default,single,single-post,postid-19911,single-format-standard,bridge-core-3.0.1,qodef-qi--no-touch,qi-addons-for-elementor-1.5.1,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1200,side_menu_slide_from_right,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-28.6,qode-theme-bridge,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.7.0,vc_responsive,elementor-default,elementor-kit-17645

Ćwiczysz? Tauryna jest twoim sprzymierzeńcem.

Ćwiczysz? Tauryna jest twoim sprzymierzeńcem.

Tauryna nawinęła mi się jako temat z okazji dzisiejszej audycji w polskim radio dotyczącej „energetyków”. Oczywiście  trzeba było uczciwie powiedzieć, że „energetyki” to napóje śmieciowe. Ale niektóre ich składniki zdecydowanie śmieciami nie są! Jednym z nich jest tauryna. To jedna z tych substancji, która jest kluczowa dla sportowca.

Tauryna jest aminokwasem polecanym w spotach wytrzymałościowych. Ma cztery kierunki działania: antykataboliczny, anaboliczny, psychostymulujący i termogeniczny.

Omówmy je po kolei i pokażmy dlaczego są ważne dla sportowca.

Kierunek antykataboliczny

degradacja białek(katabolizm ) zachodzi najintensywniej podczas wysiłku (katabolizm wysiłkowy) i podczas  snu . Po każdym posiłku u wzrasta we krwi zawartość  aminokwasów (powstających tam z rozpadu białka). Białka mięśni są więc „magazynem” aminokwasów . Białka są rozbijane do aminokwasów wtedy gdy sportowiec ćwiczy (podczas treningu) oraz w okresach między posiłkami (podczas snu, głodzenia).

Transport aminokwasów między tkankami jest rozwiązana w organizmie za pomocą sprytnego „myku” – transporcie reszt azotowych z powiązaniu z glutaminą. Proces przebiega dwuetapowo – najpierw od aminokwasów odłączony jest azot, który przyłączany jest  do kwasu glutaminowego. Powstaje glutamina aminokwas będący  magazynierem i transporterem  azotu.

Organizm katabolizuje (niszczy) białka i aminokwasy  jedynie do chwili uzyskania właściwego poziomu glutaminy, niezbędnej do zaopatrzenia tkanek w azot. Przy wysokim poziomie glutaminy – niszczenie białek zostaje powstrzymane. jest to antykataboliczna strona glutaminy . Z tego powodu stosuje ja wielu sportowców budujących masę mięśni

Ze względu na wyjątkową, antykataboliczną aktywność glutaminy, chętnie stosują ją wszyscy amatorzy sportów sylwetkowych. Podobną funkcję (magazyniera i transportera azotu) wypełnia też i tauryna. To ona magazynuje nawet. 50% niebiałkowego azotu (pozostającego w organizmie – poza białkami) . Po drugie  tauryna może  w transporcie azotu  zastąpić glutaminę.

Tauryna wprowadzając do organizmu duże ilości  azotu, co jest niezwykle korzystne  dla rozwoju muskulatury lecz osłabia  zdolność do wysiłków aerobowych ( z powodu znacznego obciążenienia azotem). Jeżeli więc planujecie na treningu ćwiczenia aerobowe lub trenujecie sport z elementami wytrzymałościowymi – lepiej porcje tauryny i glutaminy przyjmować po treningu.

na podstwie testów Sławomiar Ambroziaka