
29 gru Ćwiczysz? Tauryna jest twoim sprzymierzeńcem.
Tauryna nawinęła mi się jako temat z okazji dzisiejszej audycji w polskim radio dotyczącej „energetyków”. Oczywiście trzeba było uczciwie powiedzieć, że „energetyki” to napóje śmieciowe. Ale niektóre ich składniki zdecydowanie śmieciami nie są! Jednym z nich jest tauryna. To jedna z tych substancji, która jest kluczowa dla sportowca.
Tauryna jest aminokwasem polecanym w spotach wytrzymałościowych. Ma cztery kierunki działania: antykataboliczny, anaboliczny, psychostymulujący i termogeniczny.
Omówmy je po kolei i pokażmy dlaczego są ważne dla sportowca.
Kierunek antykataboliczny
degradacja białek(katabolizm ) zachodzi najintensywniej podczas wysiłku (katabolizm wysiłkowy) i podczas snu . Po każdym posiłku u wzrasta we krwi zawartość aminokwasów (powstających tam z rozpadu białka). Białka mięśni są więc „magazynem” aminokwasów . Białka są rozbijane do aminokwasów wtedy gdy sportowiec ćwiczy (podczas treningu) oraz w okresach między posiłkami (podczas snu, głodzenia).
Transport aminokwasów między tkankami jest rozwiązana w organizmie za pomocą sprytnego „myku” – transporcie reszt azotowych z powiązaniu z glutaminą. Proces przebiega dwuetapowo – najpierw od aminokwasów odłączony jest azot, który przyłączany jest do kwasu glutaminowego. Powstaje glutamina aminokwas będący magazynierem i transporterem azotu.
Organizm katabolizuje (niszczy) białka i aminokwasy jedynie do chwili uzyskania właściwego poziomu glutaminy, niezbędnej do zaopatrzenia tkanek w azot. Przy wysokim poziomie glutaminy – niszczenie białek zostaje powstrzymane. jest to antykataboliczna strona glutaminy . Z tego powodu stosuje ja wielu sportowców budujących masę mięśni
Ze względu na wyjątkową, antykataboliczną aktywność glutaminy, chętnie stosują ją wszyscy amatorzy sportów sylwetkowych. Podobną funkcję (magazyniera i transportera azotu) wypełnia też i tauryna. To ona magazynuje nawet. 50% niebiałkowego azotu (pozostającego w organizmie – poza białkami) . Po drugie tauryna może w transporcie azotu zastąpić glutaminę.
Tauryna wprowadzając do organizmu duże ilości azotu, co jest niezwykle korzystne dla rozwoju muskulatury lecz osłabia zdolność do wysiłków aerobowych ( z powodu znacznego obciążenienia azotem). Jeżeli więc planujecie na treningu ćwiczenia aerobowe lub trenujecie sport z elementami wytrzymałościowymi – lepiej porcje tauryny i glutaminy przyjmować po treningu.
na podstwie testów Sławomiar Ambroziaka