COVID co jeść? Uwierzyć w siłę kiszonek?
18413
post-template-default,single,single-post,postid-18413,single-format-standard,bridge-core-3.0.1,qodef-qi--no-touch,qi-addons-for-elementor-1.5.1,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1200,side_menu_slide_from_right,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-28.6,qode-theme-bridge,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.7.0,vc_responsive,elementor-default,elementor-kit-17645

COVID co jeść? Uwierzyć w siłę kiszonek?

COVID co jeść? Uwierzyć w siłę kiszonek?

W tym artykule dowiesz się czy popularne w naszym kraju kiszonki mogą mieć pozytywny wpływ na zmniejszenie śmiertelności z powodu COVID 19. Dowiesz się także czy każde produkty kiszone działają tak samo korzystnie? Czy warto postawić na warzywa kiszone czy na jogurty i kefiry.

 

Czy nie zastanawia Państwa obserwowana między poszczególnymi krajami w Europie, różnica w śmiertelności chorych COVID-19? To zjawisko jest frapujące także dla badaczy, którzy próbują wyjaśnić dlaczego są w Europie są jednocześnie takie kraje jak Belgia, Francja, Włochy, Hiszpania i Wielka Brytania, które mają bardzo wysoki wskaźnik śmiertelności, oraz takie jak kraje Europy Środkowej (w tym Polska), Bałkany i niektóre kraje skandynawskie – gdzie ten wskaźnik jest dużo niższy.

Oczywiście odpowiedź na to pytanie jest bardzo złożona – np. w Niemczech, niska śmiertelność wynika z bardzo sprawnej pracy systemu ochrony zdrowia- czyli  z wczesnej wykrywalności , dużej ilości testów  przeprowadzonych testów i sprawnej izolacji zakażonych. Czynnikami mającymi wpływ na ten wynik bez wątpienia może być środowisko: klimat, odsetek osób starszych, chorych przewlekle) gęstość zaludnienia, czynniki społeczno-ekonomiczne (takie jak bezrobocie, ale także warunki mieszkaniowe). Ale czy do tych czynników możemy zaliczyć dietę?
Coraz bardziej jesteśmy pewni, że tak. Parę tygodni temu pisałam o badaniach amerykańskich w których wprost sugerowano że przetworzona żywność jest odpowiedzialna za wzrost śmiertelności w grupach osób mniej zamożnych.

https://dietetica.com.pl/blog/czy-dieta-moze-byc-odpowiedzialana-za-ciezki-przebieg-zakazenia-koronawirusem-sars-cov-19.html

Wiemy, że żywienie ma kluczowy wpływ na funkcjonowanie układu immunologicznego. O tym pisałam tu:

https://dietetica.com.pl/blog/jak-wzmocnic-uklad-immunologiczny-za-pomoca-diety.html

O roli żywienia, wprowadzonego szybko podczas pobytu chorego w szpitalu napisaliśmy niedawno opublikowany artykuł , który można przeczytać tu:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32545556/

Ale teraz mam przed sobą artykuł, w którym wykazano że niższa śmiertelność może być powiązana z ….jedzeniem produktów sfermentowanych czyli produktów kiszonych. Brzmi trochę jak żart, ale z drugiej strony kiedy uzmysłowimy sobie jak potężną moc ma żywność fermentowana dla naszej „jelitowej” odporności to przestajemy się podśmiewać. Bo  może okazać się, że jedząc poczciwe kiszone ogórki (małosolne😉) czy kiszoną kapustę zmniejszamy ryzyko zgonu.

Badacze (z Francji i Hiszpanii) przeprowadzili analizę danych z Center for Disease Prevention and Control (https://www.ecdc.europa.eu/en)) Na tej podstawie stworzono mapy Europy, na których zaznaczono kraje o wskaźniku śmiertelności od bardzo niskiego do bardzo wysokiego. Na tą mapę nałożono spożycie żywności sfermentowanej.

I co się okazało? Że tam gdzie ludzie takie produkty jedzą- śmiertelność jest niższa!

Oszacowano, że wzrost spożycia sfermentowanej żywności zmniejsza ryzyko śmiertelności zgonu o 35,4% (95% CI: 11,4%, 35,5%). Wynik niezwykły i bez wątpienia wymagający głębszej analizy ale …coś jest na rzeczy. Co istotne – ważne jest by jeść regularnie kiszone  produkty w tym głównie warzywa. Nie udało się znaleźć prostych powiązań  między redukcją ryzyka a jedzeniem np. jogurtu czy probiotycznego mleka. Raczej chodzi o styl żywienia gdzie w menu jest dużo warzyw a tym warzyw kiszonych i jogurt wraz z innymi wyrobami fermentowanymi.

Koronawirus w Polsce

Polska jest wśród krajów o najwyższej konsumpcji kiszonych warzyw w Europie miedzy 50-100 % maksymalnej konsumpcji ( dla porównania Francja tylko między 12.5 – 25%), Portugalia mniej niż 12,5%, Hiszpania (12,5-50%), Włochy – 25-50%. A umieralność mniej niż 50 osób na milion – najniższa w Europie ( Dania powyżej 800 osób na milon), Francja Hiszpania ( 400-800 osób na milion)

 

Dlaczego kiszona kapusta jest zdrowa?

Czyli dlaczego taka żywność pomaga w zmniejszeniu śmiertelności?

Hipoteza badawcza postawiona przez naukowców zakłada, że taka żywność jest bogatym  źródłem antyoksydantów. To prawda, ale z drugiej strony  antyoksydanty zawarte są w „normalnych” nie ukiszonych produktów! Dlaczego więc kiszonki działają „bardziej”?

Czynnikiem łączącym fermentowaną żywność z „nadnaturalnie” zwiększoną zdolnością do usuwania wolnych rodników ( co ma kolosalne znaczenie w pierwszej fazie choroby) są bakterie z rodzaju Lactobacillus – obficie występujące w kiszonkach. Te bakterie oddziałowują korzystnie na czynnik transkrypcyjny – Nrf-2, który jest odpowiedzialny za łagodzenie odpowiedzi zapalanej przez nasz organizm. Aktywacja Nrf2 może zmniejszyć intensywność burzy cytokinowej obserwowanej w COVID-19. Z drugiej strony, dowiedziono że pacjenci z COVID-19 mają dysbiozę jelitową charakteryzującą się  obniżoną zawartością bakterii z rodzaju Lactobacillus i Bifidobacterium w jelitach. Tak więc ciągłe zwiększanie populacji tych bakterii przez korzystną dla mikrobiomu dietę obejmującą bogate w bakterie sfermentowane warzywa może być strzałem w 10.

Dlaczego nie działają  jogurty, które też są produktem fermentacji bakteryjnej i też zawierają żywe bakterie?

Badacze nie potrafią udzielić na ten temat przekonującej odpowiedzi, wydaje się że sedno sprawy może tkwić w tym, że jogurt nie zawiera błonnika roślinnego, w który obfitują warzywa.

Błonnik pokarmowy, sfermentowany przez mikroorganizmy jelitowe jest najlepszym pokarmem dla większości dobroczynnych bakterii jelitowych. Błonnik dodatkowo może działać jak toporny antyoksydant – w jelitach jest przerabiany przez bakterie do  krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych, wykazujących  działanie przeciwzapalne.

Tak więc sfermentowane warzywa mają „podwójną moc” – zawierają bakterie i błonnik, produkty mleczne zawierają tylko bakterie. I to zmniejsza efekt jogurtu.

Pisałam o roli kiszonek w regulacji nastroju tu:

https://dietetica.com.pl/blog/jak-wzmocnic-uklad-immunologiczny-za-pomoca-diety.html

https://www.youtube.com/watch?v=_KN1uC_4x40&t=721s

 

Koronawirus jak nie zachorować

Skupmy się tylko na diecie. Składniki diety o które szczególnie należy zadbać to te o wysokiej zawartości witaminy C, witaminy E oraz karotenoidów i polifenoli. Ważna jest prawidłowa ilość witaminy D we krwi – to ta witamina może zakłócać wirusową infekcję komórkową poprzez interakcję z receptorami wejścia do komórki (enzym konwertujący angiotensynę 2)

Zródło: Association between consumption of fermented vegetables and COVID-19 mortality at a country level in Europe Susana Fonseca, Ioar Rivas, Dora Romaguera, Marcos Quijal, Wienczyslawa Czarlewski, Alain Vidal, Joao Fonseca, Joan Ballester, Josep Anto, Xavier Basagana, Luis M Cunha, Jean Bousquet

doi: https://doi.org/10.1101/2020.07.06.20147025

Nutrients . 2020 May 27;12(6):1562.  doi: 10.3390/nu12061562.

Photo by Micah Tindell on Unsplash