Brokułem w nowotwory! Jak zwiększyć zawartość sulforfanu w brokułach?
17882
post-template-default,single,single-post,postid-17882,single-format-standard,bridge-core-3.0.1,qodef-qi--no-touch,qi-addons-for-elementor-1.5.1,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1200,side_menu_slide_from_right,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-28.6,qode-theme-bridge,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.7.0,vc_responsive,elementor-default,elementor-kit-17645

Brokułem w nowotwory! Jak zwiększyć zawartość sulforfanu w brokułach?

Brokułem w nowotwory! Jak zwiększyć zawartość sulforfanu w brokułach?

Kochani to mój mały prezent dla Was  z okazji jutrzejszego finału. Gramy dla maluchów i osób starszych, a tak się składa że i ci mali i ci już zdecydowanie więksi powinni jeść brokuły . Bo to jeden z tych darów natury, który zawiera silne działające substancje o charakterze przeciwnowotworowym.  Dwa z nich to indol-3 karabinol  i sulforfany. Ale czy można z brokuła zrobić jeszcze zdrowszego brokuła? Można i to całkiem prosto.

Najpierw parę słów o obydwu składnikach. Dlaczego są skuteczne w zapobieganiu nowotworom?

Indol-3 karabinol to flawonoid, który  hamuje  aktywność szlaku transkrypcyjnego prowadzącego do rozwoju choroby nowotworowej  ( NF kB ). Dodatkowo zwiększa w naszych komórkach wątrobowych enzymy biorące udział w usuwaniu karcynogenów (substancji o charakterze pro nowotworowym) z organizmu

Gdzie znajdziemy I3P?  w brokułach (to oczywiste) ale oprócz tego w kapuście , brukselkach, kalafiorze, karczochu

Natomiast sulforfany z brokuła mają akcję przeciwnowotworową potwierdzoną w badaniach na komórkach i na żywych organizmach ( in vitro oraz in vivo). Sulforfany indukują planowa śmierć komórki (czyli apoptozę szwankującą w komórkach zmienionych nowotworowo) , zmniejszają proces deacetylacji histonów , modulują szlaki kinaz MAP, hamują szlak NF kB i zmniejszają produkcje reaktywnych form tlenu. Mało?

Myślę, że to super dużo. Dlatego ważne jest by jeść brokuły. A jak jeść to TYLKO z naturalnej uprawy. Kiedy w okresie świąt kupiłam brokuły po wypakowaniu z folii śmierdziały jak dymiący komin fabryki w Policach. I choć kupiłam te brokuły na ryneczku ( a nie w dużym supermarkecie), zorientowałam się, że to żadna gwarancja jakości.

Wniosek – warto nastawić sobie brokuły i hodować ich kiełki. Całość zajmuje około 7 dni i mamy własne , czyste, wspaniałe źródło sulforfanów (techniki hodowli pokarzę wkrótce na kanale youtube dietetica).

Teraz najistotniejsza kwesta – jak zrobić z brokuła – superbrokuła?

To proste należy gotować brokuł (różyczki) 10 min w 60 st C

kiełki 10 min w 70 st C.

Dlaczego? Okazuje się że w tych temperaturach zwiększamy aktywność enzymu zwanego myrozinazą, który przekształca glukorafaninę (prekusror sulforfanu) do sulforfanu i tlenku sulforfanu.

A te robią dalej swoją dobrą robotę;)

 

zródła: Matusheski NV, Juvik JA, Jeffery EH. Phytochemistry. 2004 May;65(9):1273-81
N. Juge, R. F. Mithen, and M. Traka. Molecular basis for chemoprevention by sulforaphane: a comprehensive review. Cell Mol Life Sci. 64:1105–27 (2007) doi:10.1007/s00018-007- 6484-5
E. G. Rogan. The natural chemopreventive compound indole- 3-carbinol: state of the science. In Vivo. 20:221–228 (2006).