Brat testosteronu – nandrolon
19979
post-template-default,single,single-post,postid-19979,single-format-standard,bridge-core-3.0.1,qodef-qi--no-touch,qi-addons-for-elementor-1.5.1,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1200,side_menu_slide_from_right,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-28.6,qode-theme-bridge,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.7.0,vc_responsive,elementor-default,elementor-kit-17645

Brat testosteronu – nandrolon

Brat testosteronu – nandrolon

Dekanian nandrolonu jest na liście środków zakazanych w sporcie od ponad 40 lat, jednak wciąż jest najczęściej wykrywanym przypadkiem dopingu przez laboratoria akredytowane przez Światową Komisję Antydopingową. Jest to pochodna testosteronu stosowana w leczeniu osteoporozy, złamań, a także przypadku niedoborów białka w okresie rekonwalescencji, np. pooparzeniowo, w chorobach wyniszczających, czy też niedożywieniu. Te właściwości lecznicze są głównie efektem anabolicznego działania nandrolonu, który znalazł również inne zastosowanie – doping wśród sportowców.

Nandrolon został stworzony po to, aby przy identycznych efektach anabolicznych, zmniejszył objawy androgenne testosteronu. Mimo wszystko na wiele to się nie zdało, gdyż nie wyeliminowało to całkowicie efektów niepożądanych.

„Dosis facit venenum” – dawka czyni truciznę. Te słowa, wypowiedziane przez ojca medycyny nowożytnej – Paracellusa, idealnie obrazują główną przyczynę działań niepożądanych. Nandrolon przez sportowców jest stosowany w dawkach przewyższających dziesięcio, a nawet stukrotną dawkę terapeutyczną. Ponadto, nandrolon jest stosowany z dianabolem lub testosteronem, które powodują silną retencję wody, ginekomastię, czy też utratę włosów i powiększenie prostaty. Dlaczego więc nandrolon, który teoretycznie powinien być mniej szkodliwy niż testosteron, jest stosowany właśnie z tym hormonem? Stoi za tym mechanizm inhibicji kompetycyjnej, a mianowicie metabolity dekanianu nandrolonu współzawodniczą o miejsce na receptorach dihydrotestosteronu, który to jest odpowiedzialny za produkcję testosteronu. W związku tym mężczyźni stosujący sam nandrolon będą mieli problem z prawidłową erekcją.

Zmniejszone działanie androgenne nandrolonu wynika z tego, że w przeciwieństwie do testosteronu, nie jest substratem dla enzymu cytochromu P450, który przekształca testosteron w estrogeny, które z kolei przyczyniają się m.in. ginekomastii.

Doping w postaci nandrolonu może być szkodliwy dla organizmu, a żeby jego niepożądane efekty zniwelować, „sportowcy” stosują także testosteron, którego działanie może spowodować niemałe spustoszenie, o czym wspominałem w tym artykule (https://dietetica.com.pl/blog/testosteron-dziekuje-nie-biore-cz2-dzialania-niepozadane.html).

Źródło:

  • Hemmerbach P., Gro ße J.; Nandrolone: A Multi-Faceted Doping Agent; Handbook of Experimental Pharmacology 195(2010): 127-154.
  • Kalinine E, Zimmer ER, Zenki KC, Kalinine I, Kazlauckas V, Haas CB, Hansel G, Zimmer AR, Souza DO, Müller AP, Portela LV; Nandrolone-induced aggressive behavior is associated with alterations in extracellular glutamate homeostasis in mice. Horm Behav. 2014 Jul;66(2):383-392.
  • Stephan P. Frankenfeld, Leonardo P. Oliveira, Victor H. Ortenzi, Igor CC. Rego-Monteiro, Elen A. Chaves, Andrea C. Ferreira, Alvaro C. Leitão, Denise P. Carvalho, Rodrigo S. Fortunato;  The Anabolic Androgenic Steroid Nandrolone Decanoate Disrupts Redox Homeostasis in Liver, Heart and Kidney of Male Wistar Rats; PLoS One. 2014; 9(9)

​​Autor: Zespół Dietetica