28 gru Bóle brzucha co robić?
Rozpoczynamy cykl poświęcony zdrowym jelitom. Będziemy publikować posty dla osób zainteresowanych zdrowiem, dla osób chorych ale także dla sportowców, dla których problemy jelitowe stają się coraz większą przeszkodą w uzyskiwaniu satysfakcjonujących wyników.
Słyszeliście o terminach takich jak dysbioza, SIBO , FODMAP, zespół cieknącego jelita? Pewnie tak, bo temat staje się coraz bardziej „gorący”. Zbierzmy razem wszystkie fakty i pomówimy o tym jak sobie pomóc!
Po pierwsze – należy iść do lekarza !!! i nie lekceważyć objawów
Objawy takie jak ból brzucha, nieregularne wypróżnianie, naprzemienne zaparcia i biegunki , uczucie przelewania / pełności dyspepsja ( czyli niestrawność ) się coraz częstym problemem zapracowanych osób – i w ogromnym stopniu problemem sportowca .
Pamiętaj żeby ich nie lekceważyć . Nie zwlekaj z diagnostyką – technika chowania głowy w piach może przynieść opłakane rezultaty.
Co robić – po pierwsze.
Należy wykluczyć poważne schorzenia takie jak Colitis ulcerosa (https://pl.wikipedia.org/wiki/Wrzodziej%C4%85ce_zapalenie_jelita_grubeg0 lub choroba Leśniewskiego Crohna (https://pl.wikipedia.org/wiki/Choroba_Crohna), uchyłkowatość , celiakii czy nowotwory jelita.
Po wykluczeniu tych poważnych schorzeń chory najczęściej jest diagnozowany jako osoba cierpiąca na zespół jelita drażliwego (IBS) (https://pl.wikipedia.org/wiki/Zesp%C3%B3%C5%82_jelita_dra%C5%BCliwego)
To najczęściej stawiana diagnoza i jednocześnie sygnał dla Was, że teraz Wasze zdrowie zależy od tego jak będziecie się dalej żywić i suplementować. Skuteczne leczenie IBS jest bowiem zawsze połączone z „ucywilizowaniem” żywienia. Dla sportowców diagnoza IBS – to podwójnie zła wiadomość – leczenie IBS wymaga spokoju i odpoczynku. Zdecydowanie trudniej jest uzyskać szybką poprawę u czynnego sportowca. Jest to jednak możliwe i sportowcy z IBS, z którymi miałam przyjemność pracować są tego dobrym przykładem
Pamiętaj że cechą charakterystyczną IBS jest TRIADA objawiająca się:
- bólem brzucha, 2. nieregularnym oddawaniem stolca 3. wzdęciami.
Rozróżnia się dwa typy IBS:
- objawiający się w sposób spastyczny w postaci zaparć
- typ biegunkowy
te dolegliwości występują w sposób przewlekły lub przewlekło – NAWRACAJĄCY.
towarzyszy im ból opisywany przez chorych jako: kłujący, świdrujący lub skurczowy. Bóle są odczuwane w CAŁYM obszarze brzucha i wpływają na POGORSZENIE jakości życia.
Zwykle dolegliwości występują rano po wstaniu z łóżka lub w godzinach porannych. Również są częste po posiłku, podczas posiłku lub bezpośrednio po nim.
W nocy większość osób NIE ODCZUWA ŻADNYCH dolegliwości.
Czy IBS jest problemem umiejścowionym w śuzówce jelita ? O tym w następnym wpisie