Bądź na Walentyki czuły dla siebie. Uszczęśliw swoją mikrobiotę za pomocą prostych zmian w diecie
18513
post-template-default,single,single-post,postid-18513,single-format-standard,bridge-core-3.0.1,qodef-qi--no-touch,qi-addons-for-elementor-1.5.1,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1200,side_menu_slide_from_right,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-28.6,qode-theme-bridge,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.7.0,vc_responsive,elementor-default,elementor-kit-17645

Bądź na Walentyki czuły dla siebie. Uszczęśliw swoją mikrobiotę za pomocą prostych zmian w diecie

Bądź na Walentyki czuły dla siebie. Uszczęśliw swoją mikrobiotę za pomocą prostych zmian w diecie

Czy nam się to podoba czy nie jesteśmy Homo Microbioticus, co oznacza że nasz organizm w dużej części składa się z budujących nasze ciało mikroorganizmów.

A nasze mikroorganizmy lubią prostą i swojską dietę. Nie docenią należycie gwiazdek Michelina – docenią to co sprawia im przyjemność i co one mogą wynagrodzić przyznaniem swoich nagród : gwiazdek Krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych (SCFA) . Niewątpliwie do grupy największych przysmaków należą owoce. Dlatego jeśli ktoś z Was ogranicza spożycie owoców w powodów innych niż zdrowotne- np. bo..”owoce tuczą” popełnia duży błąd. Warto przeczytać dlaczego owoce są po 100 lepsze od batonika i ile jeść żeby  a) poprawić mikrobiota, b) poprawić wypróżnianie c) ograniczyć biegunki

Co robić żeby:

 a) poprawić mikrobiota

trzeba jeść  2 jabłka dziennie  dodane do zwykłej diety  znacznie zwiększają proporcję Bifidobacteria w kale już po 7 dniach ograniczając  przyrost patogennych  C. perfringens, Enterobacteriaceae i Pseudomonas. 2 jabłka nasilają istotnie syntezę SCFA.

2 owoce kiwi dziennie nasilają  wzrost bakterii kwasu mlekowego i obniżają  poziom chorobotwórczych bakterii w ciągu 24 godzin ( są znacznie lepsze od diety ryżowej lub jogurtu)

b) poprawiać wypróżnianie  i kompozycję mikrobiota

trzeba jeść  80 g śliwek suszonych ( półtorej garści dorosłego człowieka)  [6 g błonnika] / d) wspiera wzrost  Bifidobacteria oraz poprawia wypróżnianie. Nasila produkcje dobroczynnych SCFA

c) zahamować biegunkę i poprawić mikrobiota 

trzeba jeść  banany. U dorosłych i dzieci banany – są bardzo skuteczne w redukcji przewlekłej patogennej bakteryjnej biegunki (np. wywołanych przez Shigellosis  dysentery, Clostridium difficile) w porównaniu z innymi składnikami diety ( np. ryżem)

trzeba jeść  plantany ( banany warzywne) U niemowląt i dzieci ( z bakteryjna biegunką ) ugotowane plantany znacznie skróciły średni czas trwania biegunki o 18 godzin w porównaniu do jogurtu.

zródło

Nutrients. 2018 Nov 28;10(12). pii: E1833. doi: 10.3390/nu10121833.

Photo by Jony Ariadi on Unsplash