Autyzm czy mogę pomóc dziecku poprzez dobrze programowane żywienie?
19789
post-template-default,single,single-post,postid-19789,single-format-standard,bridge-core-3.0.1,qodef-qi--no-touch,qi-addons-for-elementor-1.5.1,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1200,side_menu_slide_from_right,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-28.6,qode-theme-bridge,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.7.0,vc_responsive,elementor-default,elementor-kit-17645

Autyzm czy mogę pomóc dziecku poprzez dobrze programowane żywienie?

Autyzm czy mogę pomóc dziecku poprzez dobrze programowane żywienie?

Autyzm można scharakteryzować nieprawidłowym rozwojem przed ukończeniem 3 roku życia oraz zaburzonym funkcjonowaniem dziecka w trzech dziedzinach życia- interakcjach społecznych, komunikacji i zachowaniu. Czy mogę to naprawić?

Etiologia autyzmu jest heterogeniczna (niejednorodna) co oznacza że to czy mamy chore dziecko zależy od wielu czynników genetycznych i środowiskowych. Pierwotnym zmianami prowadzącymi do autyzmu są zmiany metabolizmu które prowadzą do zmian psychicznych. Wiadomo, że wiele „małych”  nieprawidłowych reakcji łączy się w szeroki strumień nieprawidłowości prowadząc do zmian w funkcjonowaniu mózgu. To zjawisko nazywamy ekwifinalnością.

Czy jednak wiecie Państwo, że „strumyczki” nieprawidłowych metabolitów mogą dopływać do mózgu dziecka z nieprawidłowo zasiedlonych jelit? Badania przeprowadzone na pacjentach z autyzmem pokazały że  >90% ma problemy z nieprawidłową florą jelitową.  U pacjentów z autyzmem często obserwuje się wzrost zawartości podtypów  bakterii beztlenowych  Clostridium – czyli bakterii gnilnych. Co to oznacza w praktyce? Ze metabolity tych bakterii przedostają się do krążenia zmieniając funkcjonowanie mózgu dziecka. Czy mogę to naprawić? Tak, poprzez zmiany sposobu żywienia można zmienić profil metabolitów wytwarzanych w jelitach – i w ten sposób poprawić funkcjonowanie mózgu dziecka autystycznego. Czy jest to łatwe? Nie! Ale możliwe i w wielu wypadkach bardzo owocne. 

Co może bardzo  niepokoić ?

a) Intensywne używanie antybiotyków może być związane ze zwiększonym ryzykiem autyzmu  (Bolte 1998, Finergold et al. 2002)